FK 2014 – září až prosinec
středa 10.9. v 19:30 hod GRANDHOTEL BUDAPEŠŤ The Grand Budapest Hotel / USA 2014 / 100 min / Wes Anderson Svérázná komedie z hotelu na konci světa.
Pan Gustave (Ralph Fiennes) je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní pan Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu. Když mu jedna taková vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz, nejenže náhle závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku naštvaných pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukou místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu pomáhá obstát jeho osobní šarm a pákistánský pikolík, z něhož chce vychovat svého nástupce. Grandhotel Budapešť nabízí šestihvězdičkovou zábavu, která žánrově plynule přechází mezi akční komedií, dramatem, romancí, detektivkou i groteskou, to vše v odzbrojujícím tempu, které pomáhají udržovat jak režisérovi oblíbení herci (Bill Murray, Jason Schwartzman, Adrien Brody), tak i hvězdní „nováčci“ (Jude Law, Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Willem Dafoe a mnozí další). (zdroj: CinemArt)
WES ANDERSON (* 1969, Houston, Texas) Vystudoval filozofii na University of Texas v Austinu. Většinu času však věnoval filmu. Natáčel kr. f., zkoušel psát a teoreticky se vzdělával. Praktické zkušenosti získal v houstonské kabelové TV. Na základě amatérské tvorby byl přijat na filmovou fakultu Kolumbijské univerzity v New Yorku, ale ke studiu nenastoupil, neboť producent James L. Brooks mu umožnil přepracovat do celovečerní metráže jeden z jeho kr. f. Grázlové (1996). Jeho pravidelným spolupracovníkem se stal spolužák z Austinu, herec a scenárista Owen Wilson. Andersonovy postavy často odmítají dospět, bývají podivínské i dětinské. Režisér ale do jejich světa vnáší melancholické podtóny a humanismus blízký autorům nové vlny. Díky jemnému humoru, pečlivé výpravě a výrazné práci s hudbou jsou jeho snímky vždy nezapomenutelné. Vybraná filmografie: Jak jsem balil učitelku (1998), Taková zvláštní rodinka (2001), Život pod vodou (2004), Darjeeling s ručením omezeným (2007), Fantastický pan Lišák (2009), Až vyjde měsíc (2012). (zdroj: Filmový přehled, Febiofest)
středa 24.9. v 19:30 hod KOUZLO MĚSÍČNÍHO SVITU Magic in the Moonlight / USA 2014 / 109 min / Woody Allen Romantická komedie s Emou Stone a Colinem Firthem.
Kulisou tohoto filmu jsou nádherné vily na pobřeží Côte d'Azur, jazz kluby a módní místa pro bohaté v jižní Francii v roce 1920. Stanley (Colin Firth) - alias Wei Ling Soo - je britský kouzelník a mistr iluzionista, jinak také specialista na odhalování falešných spiritistů a vyhlášený nadutec a mrzout. Ten je povolán do Francie na žádost aristokratické rodiny, aby odhalil možný podvod. Objektem jeho zkoumání je svůdná mladá dívka Sophie (Emma Stone), která vystupuje jako spirituální medium a využívá přízeň bohaté rodiny. (zdroj: H.C.E., Continental)
WOODY ALLEN (*1935 Flatbush, Brooklyn, New York) Od konce 60. let natáčel autorské komedie, v nichž zpočátku čerpal z odkazu klasických němých grotesek a v nichž také vytvářel hlavní postavy nejistých obrýlených hrdinů: Banáni (1971), Spáč (1973). V druhé polovině 70. let vytvořil svá nejlepší díla, hořké existenciální komedie z newyorského intelektuálského prostředí Annie Hall (1977) a Manhattan (1979). V 80. letech jeho tvorba zvážněla, absorbovala znatelné evropské vlivy a získala více filozofických podtónů: Zelig (1983), Hanna a její sestry (1986). I v 90. letech realizoval se železnou pravidelností jeden snímek ročně a pozvolna se vracel k lehčím filmům z počátků své kariéry: Tajemná vražda na Manhattanu (1993), Pozor na Harryho (1997). V novém tisíciletí se odhodlal k radikálnímu řezu. Opustil do té doby takřka výhradní prostředí Manhattanu a svá následující díla realizoval v Evropě: Match Point (2005), Vicky Cristina Barcelona (2008), Půlnoc v Paříži (2011), Do Říma s Láskou (2012). Do Ameriky se vrátil v roce 2013 skvělým dramatem Jasmíniny slzy (Oscar pro Cate Blanchett). (zdroj: Filmový přehled)
středa 8.10. v 19:30 hod CHLAPECTVÍ Boyhood / USA 2014 / 163 min / Richard Linklater Ojedinělý pohled na dětství a dospívání natáčený 12 let.
Od roku 2002 se Richard Linklater věnoval se stejnými spolupracovníky každý rok natáčení jedné části filmu, který zachycuje dětství a dospívání chlapce jménem Mason od jeho školních začátků po vstup na vysokou školu. Během dvanácti let tak vznikalo dílo, jež překvapilo a strhlo svou neobyčejnou autenticitou diváky letošního Berlinale. Mladičký a nezkušený Ellar Coltrane jako Mason doslova před našima očima postupně vyrůstá z dítěte v mladíka připraveného čelit životu, mění se a dozrávají i postavy z jeho okolí – sestra (režisérova dcera Lorelei) a rodiče (Patricia Arquetteová, Ethan Hawke). Změnou však prochází i svět, v němž postavy žijí: připomínají to novinky v technologii i v literatuře a výtvarném umění, proměny slovního projevu i hudebního vkusu, přičemž všechny odkazy na současnost působí naprosto přirozeně, aniž pozorujeme jakékoliv časové posuny či skoky. (zdroj: MFF Karlovy Vary)
RICHARD LINKLATER (*1960, Houston, Texas) Nedokončil studia literatury a dramatu na Státní univerzitě Sama Houstona a odešel pracovat na vrtnou plošinu do Mexického zálivu. V roce 1985 spoluzaložil Austin Film Society. Jako samouk natáčel filmy o svých vrstevnících, nejprve na 8mm formát. Snímky Flákač (1990) a Omámení a zmatení (1993) se zařadil k předním představitelům americké nezávislé scény. Velký ohlas zaznamenal díky romantickému snímku Před úsvitem (1995 – Stříbrný medvěd za režii na MFF v Berlíně), k němuž se později vrátil dvěma pokračováními Před soumrakem (2004) a Před půlnocí (2013). Zaujal i dalšími nezávislými díly, např. Sním či bdím? (2001), Temný obraz (2006é a Bernie (2011), ale uplatnil se rovněž v Hollywoodu komediemi Škola ro(c)ku (2003) a Špatné zprávy pro Medvědy (2005). (zdroj: MFF Karlovy Vary)
středa 22.10. v 19:30 hod NA SEVER SEVEROZÁPADNÍ LINKOU North by Northwest / USA 1959 / 131 min / Alfred Hitchcock Strhující a zábavné špionážní drama – klasika světové kinematografie. 115 let od narození Alfreda Hitchcocka – mistra napětí
Ve filmu, který se stal významnou inspirací pro brzkou sérii bondovek, se objevuje jedno z nejtypičtějších témat Mistra napětí. Ústředním protagonistou je „nepravý muž ", který je omylem obviněn ze zločinu a následně přinucen na vlastní pěst prokazovat svoji nevinu. - Zmatený majitel reklamní kanceláře Roger Thornhill je shodou náhod považovaný nepřáteli za amerického vládního agenta. Navíc se kvůli tomu zaplete do vraždy. Během cesty na severozápad Spojených států po stopách imaginárního muže, s nímž si ho stále všichni pletou, jej pronásledují cizí agenti, ale také nezasvěcená policie, která ho považuje za vraha. Rogerovou nevyzpytatelnou společnicí se stane půvabná dvojitá agentka Eve, která se proti předpokladu obou stran do domnělého špiona zamiluje... Klasický snímek, dokonale spojující napětí i nepředvídatelně se klikatící zápletku s černočerným humorem, je považován za „esenci" Hitchcockovy americké tvorby.
(zdroj: Filmový
přehled) ALFRED HITCHCOCK (1899 Londýn, Anglie –1980, Los Angeles, Kalifornie, USA ) Filmový režisér a producent, který proslul jako mistr thrillerů a kriminálních příběhů s vysokou uměleckou hodnotou. Během své více než šedesátileté kariéry režíroval více než padesát filmů. Svou kariéru režiséra začal v Anglii v roce 1922, ale od roku 1939 pracoval převážně v USA. Hitchcockovy filmy silně čerpají ze strachu a fantazie a jsou známy svým typickým humorem. Často zobrazují nevinné lidi za okolností, které jsou mimo jejich kontrolu nebo chápání. Během počátečních let své kariéry byl Hitchcock oblíben spíše u filmových diváků než u kritiků. Teprve v padesátých letech ve Francii kritici a filmaři tzv. Nové vlny poprvé začali jeho filmy vnímat jako umělecká díla. Hitchcockovy inovace a postupy zásadně ovlivnily a ovlivňují obrovské množství filmových tvůrců, producentů a herců. (zdroj: Wikipedie)
AŤ ŽIJE REPUBLIKA! přehlídka českého a slovenského filmu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu pořádá společnost Dům kultury Vsetín ve spolupráci s Filmovým klubem Vsetín
úterý 28.10. v 17:00 hodin MAGICKÝ HLAS REBELKY ČR 2014 / 90 min / Olga Sommerová Dokumentární portrét zpěvačky a signatářky Charty 77.
úterý 28.10. v 17:00 hodin OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY Československo 1966 / 92 min / Jiří Menzel Uvedení restaurované digitální kopie oscarového filmu podle knihy Bohumila Hrabala.
středa 29.10. v 17:00 hodin POJEDEME K MOŘI ČR 2014 / 90 min / Jiří Mádl Nevšední rodinná komedie pohledem jedenáctiletého kluka.
středa 29. 10. v 19:00 hodin PARÁDNĚ POKECAL ČR 2014 / 75 min / Tomáš Pavlíček Komedie o mladých lidech, kteří se hledají a o kecání v call-centru i jinde.
středa 29. 10. v 20:30 hodin ZAKÁZANÉ UVLONĚNÍ ČR 2014 / 77 min / Jan Hřebejk Filmová adaptace divadelní komedie o únosu nevěsty, hokeji a holkách.
středa 5.11. v 19:30 hod DETEKTIV DOWN Detektiv Downs / Norsko, ČR 2013 / 90 min / Bard Breien Komedie s opravdu divným detektivem od tvůrce Kurzu negativního myšlení.
Robert Bogerud chce jít ve stopách svého otce a stát se žádaným detektivem. Brání mu v tom však jeho odlišnost – Downův syndrom. I přes odpovídající dress code detektiva se k němu zákazníci příliš nehrnou. Když už chce Robert svůj kabát a klobouk pověsit na hřebíček, objeví se v jeho kanceláři přitažlivá blondýna s naléhavým případem. Dokáže však nezkušený detektiv vyřešit záhadné zmizení slavné bruslařské legendy? Parodie na starou školu drsných detektivek a bláznivá komedie o velkém snu a jeho obtížném naplnění v jednom rozhodně nepostrádá svižné tempo, nečekané zvraty a mrazivý norský humor. Film se natáčel v České republice. (zdroj: Febiofest)
BARD BREIEN (*1971 Norsko) Norský režisér Bård Breien vystudoval v Oslu literaturu a později film v Kodani. Zprvu psal krátkometrážní filmy (např. Que sera, sera). Nejvíce je asi znám režií filmu Kurz negativního myšlení z roku 2007, za který získal Křišťálový globus na Karlovarském festivalu. Na Febiofestu v sekci Zvláštní uvedení představí svůj nový režisérský počin Detektiv Down. (zdroj: Febiofest)
středa 19.11. v 19:30 hod NEJHLEDANĚJŠÍ MUŽ A Most Wanted Man / V. Británie, Německo 2014 / 121 min / Anton Corbijn Špionážní trhiller – poslední film Philipa Seymoura Hoffmana.
Po 11. září se stal
strach z terorismu globálním symptomem moderního světa. Corbijnova
sugestivní adaptace psychologického románu Johna le Carrého zobrazuje
Achillovu patu likvidace teroristů, kdy hranice mezi zločincem a obětí je
nejasná. Philip Seymour Hoffman v roli šéfa německé protiteroristické
jednotky vytvořil strhující interpretaci komplikované postavy, která se
snaží zachovat vlastní integritu ve zvráceném společenském systému.
ANTON CORBIJN (*1955 Strijen, Nizozemí) Světoznámý hudební fotograf, který se významně podílel na vizuální image skupin Depeche Mode, U2 a mnoha dalších. Je autorem obalů řady hudebních alb. Postupně se začal věnovat i natáčení videoklipů a reklam, později i dokumentárních filmů a koncertních záznamů. Ve hraném filmu debutoval filmem Control (2007) o frontmanovi skupiny Joy Division Ianu Curtisovi. V roce 2010 natočil krimithriller Američan s Georgem Clooneym v hlavní roli.
29. – 30.11. BALKÁNSKÉ FILMOVÉ NÁVRATY
středa 10.12. v 19:30 hod IDA Polsko, Dánsko 2013 / 80 min / Pawel Pawlikowski Poetický příběh o hledání vlastní identity natočený ve stylu 60. let.
Než se osmnáctiletá novicka Anna stane jeptiškou, musí navštívit svou jedinou žijící příbuznou Wandu, o jejíž existenci neměla dosud ani tušení. Ukazuje se, že teta Wanda je bývalá zapálená komunistka a soudkyně, která v 50. letech posílala na smrt kněze a další odpůrce režimu. Nečekané setkání nasměruje Annu na cestu za odkrytím rodinného tajemství, svého židovského původu a svého pravého jména, Ida. Cynická, životem protřelá, avšak vlastním svědomím stíhaná Wanda je v mnohém pravým protikladem Idy, která během společného pátrání poprvé zakouší pokušení vnějšího světa: jazzovou hudbu, svobodu a možnost zamilovat se. Britský režisér polského původu, dvojnásobný držitel ceny BAFTA Paweł Pawlikowski, se s Idou vrací do země svého dětství. Originální a poetický příběh hledání vlastní identity je moderní poctou klasické kinematografii 60. let. (zdroj: Aerofilms)
PAWEL PAWLIKOWSKI (*1957 Varšava, Polsko) Od roku 1971 žije ve Velké Británii. Vystudoval literaturu a filozofii na Oxfordské univerzitě a filmy začal natáčet v 80. letech. Zprvu natáčel dokumentární filmy pro BBC, ve kterých velice osobitým a poetickým způsobem mísil skutečnost s fikcí – sem patří mj. From Moscow to Pietushki (1991), Dostoevsky's Travels (1991), Serbian Epics (1992) nebo Tripping with Zhirinovsky (1995). V roce 1999 natočil nízkorozpočtový televizní film Twockers. Následoval celovečerní snímek Poslední útočiště (Last Resort, 2000 – MFF Karlovy Vary 2001) a Moje léto lásky (My Summer of Love, 2004). Oba snímky získaly mnohá festivalová ocenění a také Cenu BAFTA. V roce 2011 natočil mysteriózní thriller La femme du Vème. (zdroj: MFF Karlovy Vary)
pondělí 31.12. SILVESTROVSKÝ FILMOVÝ DÝCHÁNEK
6.-7. února 2015 EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA Přehlídka nových evropských filmů.
10.-12. dubna 2015 VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON Makedonský film
STUDENTSKÉ KINO Nejzajímavější filmy posledních let znovu na velkém plátně každé druhé pondělí od 16 hodin v kině Vatra
pondělí 6.10. v 16:00 hodin GRAVITACE (3D) Gravity / USA, Velká Británie 2013 / 91 min / Alfonso Cuarón Komorní drama z oběžné dráhy, které získalo 7 Oscarů.
pondělí 20.10. v 16:00 hodin PĚNA DNÍ L'Écume des jours / Francie 2013 / 131 min / Michel Gondry Hravá adaptace slavné knihy Borise Viana
pondělí 3.11. v 16:00 hodin VLK Z WALL STREET The Wolf of Wall Street / USA 2013 / 180 min / Martin Scorsese Divoká filmová freska z Wall Street 80. let.
pondělí 17.11. v 16:00 hodin FUTUROLOGICKÝ KONGRES The Congress / Evropa 2013 / 122 min / Ari Folman Kombinovaný hraný a animovaný sci-fi film podle Stanislava Lema.
pondělí 1.12. v 16:00 hodin 12 LET V ŘETĚZECH Twelve Years a Slave / USA, V. Británie 2013 / 134 min / Steve McQueen Otrokářské drama z USA 19. století, které získalo 3 Oscary.
pondělí 15.12. v 16:00 hodin HLUBOKO Djúpið / Island 2012 / 93 min / Baltasar Kormakur Drama lodníka, který po havárii sám přežil 6 hodin v ledovém oceánu.
pondělí 19.1.2015 v 16:00 hodin 300: VZESTUP ŘÍŠE (3D) 300: Rise of an Empire / USA 2014 / 102 min / Noam Murro Úchvatná námořní bitva Themistoklese s perskou armádou podle komiksu Franka Millera.
Studentské vstupné 60 Kč (ostatní 100 Kč) Pro uplatnění studentského vstupného je nutné vyřídit si v pokladně kina slevovou kartu StudentPass – zdarma po předložení dokladu o studiu. . Projekce Studentského kina jsou součástí projektu Film a škola ve Vsetíně, který pořádá Dům kultury Vsetín s.r.o., provozovatel kina Vatra, ve spolupráci s občanským sdružením Filmový klub Vsetín. Projekt Film a škola ve Vsetíně podporují: Asociace českých filmových klubů, Město Vsetín a Zlínský kraj.
PROGRAM FK 2014 - LEDEN AŽ ČERVEn Programová brožura ke staženéí (PDF)
PROGRAM FK 2014 - leden až červen středa 15.1. v 19:30 hod KAPITÁN PHILLIPS Captain Phillips / USA 2013 / 134 min / Paul Greengrass Tom Hanks v hlavní roli thrilleru o přepadení nákladní lodi somálskými piráty. Kapitán Phillips se vrací ke skutečné události z roku 2009, kdy došlo k únosu nákladní americké lodi Maersk Alabama skupinou ozbrojených somálských pirátů. Optikou režiséra Paula Greengrasse sledujeme ostře napínavý thriller nabízející mimo jiné pohled na jeden z nesčetných dopadů globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi pirátským vůdcem Muse (Barkhad Abdi) a kapitánem lodi Alabama Richardem Phillipsem (v podání oscarového Toma Hankse), který je nucen coby rukojmí násilníků svou loď i posádku opustit. Muse a Phillips se následně ocitají uprostřed nezastavitelné vojenské mašinerie, která směřuje k dopadení pirátů a osvobození kapitána za jakoukoli cenu. PAUL GREENGRASS (*1955 Cheam, Velká Británie) Na střední škole natáčel krátké horory na 8mm kameru. Po studiích v Cambridgi pokračoval na Granada Television School a poté pracoval jako jeden z režisérů televizní investigativní dokumentární série World in Action. Hned jeho první hraný film Zmrtvýchvstalý (1989) byl oceněn Zlatým medvědem na MFF v Berlíně. V dalších letech natáčel opět hlavně pro televizi. Průlom pro něj znamenal snímek Krvavá neděle (2002), který získal dalšího Zlatého medvěda a otevřel mu dveře do Hollywoodu, kde natočil velmi úspěšné trhillery: Bourneův mýtus (2004), Let číslo 93 (2006), Bourneovo ultimátum (2007), Zelená zóna (2010)
středa 29.1. v 19:30 hod KDYŽ SE ROZEDNÍVÁ Kad svane dan / Srbsko, Francie, Makedonie 2012 / 90 min / Goran Paskaljević Komorní drama o profesoru hudby, který se v pozdním věku dozví o svém židovském původu. Profesor hudby se v pozdním věku dovídá o svém židovském původu a osudu svých pravých rodičů. Prostřednictvím jeho pátrání po vlastní minulosti odhalujeme i málo známou historii holocaustu v Bělehradu – koncentračního tábora Sajmište, kde zahynulo na padesát tisíc srbských Židů a Romů. osudy současné židovské a romské komunity. Výjimečný pohled soudobé kinematografie exjugoslávského prostoru na druhou světovou válku nerekonstruuje minulost, ale hledá její stopy v přítomnosti a dotýká se současných osudů židovské a romské komunity. Film není v české distribuci a uveden byl jen na festivalech Cinema Mundi a Letní filmové škole. S laskavým svolením režiséra ho u příležitosti Mezinárodního dne obětí památky holocaustu můžeme představit i vsetínským divákům. GORAN PASKALJEVIĆ (*1947 Bělehrad, Srbsko) Goran Paskaljević studoval v letech 1967-71 pražskou FAMU. Zpočátku točil především dokumenty a krátké snímky. V roce 1967 debutoval hraným filmem Hlídač pláže v zimním období - Cena kritiky na MFF v Berlíně. Následovaly snímky Pes, který měl rád vlaky (1978), Zvláštní léčba (1980), Soumrak (1983), Klamné léto ´68 (1984), Tango Argentino (1992). Po vzestupu nacionalismu v Jugoslávii odjíždí do zahraničí, kde realizuje film Amerika patří jiným (1995). Do Srbska se vrací v roce 1998 natočit Sud prachu (1998), který získal cenu FIPRESCI v Benátkách a Evropskou filmovou cenu. Opět v zahraničí natočený Jak se Harry stal stromem (2001) byl uveden v hlavní soutěži v Benátkách. Jeho zatáím posledními filmy jsou dramata Sen zimní noci (2004), Optimisté (2006), Líbánky (2009) a Když se rozednívá (2012).
středa 19.2. a 26.2. v 19:30 hod NYMF()MANKA, ČÁST I. A II. Nymph()maniac / Dánsko, Německo, Francie, Belgie, Velká Británie 2013 / 122 a 123 min / Lars von Trier Otevřená studie ženské sexuality podle Larse von Triera. Jednoho chladného zimního večera objeví starý okouzlující mládenec Seligman (Stellan Skarsgård) při své procházce v aleji zbitou Joe (Charlotte Gainsbourg), která sama sobě diagnostikovala nymfomanii. Seligman vezme zbědovanou Joe k sobě domů, kde se jí pokouší vyčistit a ovázat rány. A ona mu za jeho starostlivost začne vyprávět svůj příběh. Film je divokou a poetickou kronikou sexuálních a erotických zážitků Joe od útlého věku až do jejích 50 let.
LARS VON
TRIER
(*1956, Kodaň)
středa 12.3. v 19:30 hod KOMORNÍK The Butler / USA 2013 / 132 min / Lee Daniels Příběh muže, který obsluhoval sedm amerických prezidentů. Příběh Cecila Gainese (Forest Whitaker), který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi. LEE DANIELS (*1959 Filadelfie, USA) Absolvoval umělecká studia na Lindenwoodské univerzitě v Missouri a přesídlil do Los Angeles. Uplatnil se jako majitel prosperující pečovatelské služby. Když zavedený byznys prodal, pracoval v castingové společnosti a později jako umělecký agent. V roce 1984 založil agenturu Lee Daniels Entertainment, v níž dával příležitost mladým a začínajícím hercům. Na začátku tisíciletí debutoval jako producent ceněného dramatu Ples příšer (2001). Ač měl nabídky z Hollywoodu, zůstal věrný nezávislému filmu a vedle produkce začal rovněž režírovat. Debutoval snímkem Stín zabijáka (2005). Největšího ohlasu dosáhl filmem Precious (2009) - mj. Velká cena poroty na festivalu Sundance, Independent Spirit Award za nejlepší film a režii, Cena Image za režii, nominace na Oscara za nejlepší film a režii, nominace na Cenu BAFTA za nejlepší film.
středa 26.3. v 19:30 hod JEN 17 Jeune & jolie / Francie 2013 / 95 min / Francois Ozon Úsměvný příběh sexuálně zvídavé dívky. Francouzský režisérský mág François Ozon se po filmech Pod pískem, 8 žen nebo Bazén znovu noří do tajemného nitra ženské duše. Protagonistkou vyprávění je sedmnáctiletá studentka Isabelle, která během léta v jihofrancouzském letovisku absolvuje svou první sexuální zkušenost. Prázdninová epizoda je však jen začátkem příběhu sexuálně zvídavé dívky, která se po návratu do Paříže začne za peníze scházet s nejrůznějšími staršími muži. Ve čtyřech ročních obdobích a se čtyřmi písničkami rozehrává François Ozon dívčí verzi Buñuelovy Krásky dne (Belle de jour, 1967). Ideální představitelku hlavní role našel režisér v Marine Vacthové. FRANCOIS OZON (*1967 Paříž, Francie) Vystudoval filmovou vědu na Sorbonně a poté, v letech 1990-1993, absolvoval režii na pařížské filmové škole FEMIS. Natočil několik krátkometrážních snímků, jeho filmovým debutem, kterým si ihned získal uznání, byl Sitcom (1998). Jeho další celovečerní snímky byly s úspěchem hrány na mnoha filmových festivalech i na festivalu v Karlových Varech. Jeho tvorba vyniká filmařskou inteligencí a ironickým humorem, je pro ni příznačný motiv tajemství a fascinace rafinovaným ženských světem. Ve své provokativní tvorbě rád překračuje hranice žánrů a směšuje různé styly podobně jako jeho vzor Rainer Werner Fassbinder. Filmografie: Zločinní milenci (1999), Kapky deště na rozpálených kamenech (2000), Pod pískem (2001), 8 žen (2002), Bazén (2003), 5*2 (2004), Čas, který zbývá (2005), Angel (2007), Ricky (2009), Profesionální manželka (2010). středa 23.4. v 19:30 hod METEORA Německo, Řecko 2012 / 85 min / Spiros Stathoulopoulos Milostné drama z ortodoxních řeckých klášterů. Meteora je originálním milostným příběhem, odehrávajícím se mezi dvěma nepřístupnými ortodoxními kláštery na vrcholu skal v řecké Thesálii, přičemž název filmu označuje soubor čtyřiadvaceti zdejších skalních klášterů, zařazených na seznamu UNESCO. Jedinými protagonisty jsou řecký mnich Theodoros a pravoslavná ruská jeptiška Uranie, kteří se osudovou náhodou setkají. Minimalisticky pojatý snímek je poetickou baladou, opřenou zejména o vizuální stránku, v níž dominují siluety obou klášterů, jejich temné interiéry s dávnými ikonami, i vyprahlá skalnatá příroda. Protikladem uzavřeného světa víry je prostý život tamních vesničanů. – Jednoduchý příběh je provázen animovanými pasážemi, inspirovanými malířským stylem ikon. Jejich prostřednictvím se posouvá i „komentuje“ děj. SPIROS STATHOULOPOULOS (*1978 Soluň, Řecko) V sedmi letech se s rodiči přestěhoval z Řecka do Kolumbie. Když mu bylo čtrnáct, obdržel svou první cenu za krátký hraný film Dimenze. O čtyři roky později nastoupil vojenskou službu v Řecku. Vycházeje ze zkušenosti v armádě, natočil další krátký film Nekropolis. Dále spolupracoval jako střihač se známým kolumbijským režisérem Carlosem Palauem na filmu Habitos sucios a vystudoval filmovou školu v Los Angeles. Za svůj první celovečerní film PVC-1 (2007) získal řadu festivalových cen.
středa 7.5. v 19:30 hod LORE Německo, Austrálie, Velká Británie 2012 / 108 min / Cate Shortland Drama dospívající dcery nacistických rodičů v poválečném Německu. Adaptace románu Temný pokoj od Rachel Seiffertové je netypickým pohledem na druhou světovou válku a holocaust tentokrát pohledem dospívající dcery nacistických rodičů. Poté, co byli Lořini (Saskia Rosendhalová) nacističtí rodiče (Hans-Jochen Wagner a Ursina Lardiová) uvězněni americkými a sovětskými vojsky a ona byla ponechána svému osudu, přebírá dívka zodpovědnost za své čtyři mladší sourozence a vede je z Bavorska přes zničenou zemi na sever do bezpečí babiččina domu vzdáleného asi 900 km. Na své pouti děti musejí překonávat mnohé těžkosti, které s sebou přinášejí nelehké poválečné podmínky. Lore začíná chápat realitu – hrůzu Hitlerovy války i důsledky jednání svých nacistických rodičů, kteří znali a schvalovali zvěrstva holocaustu. CATE SHORTLAND (*1968 Temora, Austrálie) Studovala na Sydney University a absolvovala s titulem bakalář výtvarných umění v roce 1991. V roce 2000 ukončila studium na Australian Film Television and Radio School s diplomem absolventa režie. Cate napsala a režírovala čtyři krátké filmy, jimž se dostalo mnohonásobného ocenění. Její první celovečerní film Salto do života měl premiéru na festivalu v Cannes v roce 2004 v kategorii Jiný pohled. Film získal cenu Australského filmového institutu za nejlepší režii a scénář a byl distribuován do více než 15 zemí. Cate Shortland režírovala řadu epizod seriálu Náš tajný život (Our Secret Life), dvoudílný miniseriál Ticho (The Silence) a rovněž pro televizi adaptovala jeden z příběhů románu Christose Tsiolkase The Slap.
středa 21.5. v 19:30 hod KAPITÁL Le Capital / Francie 2012 / 114 min / Costa-Gavras Politický thriller z nejvyšších finančních kruhů v době krize. Snímek Kapitál natočil uznávaný tvůrce Costa-Gavras podle stejnojmenné knihy Stéphanea Osmonta, jež vyšla ještě před velkou bankovní krizí v roce 2008, ale poměrně přesně určovala její příčiny, spočívající mimo jiné v chamtivosti vedení globálních bank. Protagonistou i vypravěčem je ambiciózní Marc Tourneuil, jmenovaný prozatímním šéfem velké francouzské banky Phenix. Sám se podílí na komplotech a zároveň čelí mnoha jiným. Tvůrci v pozadí příběhu o jedné kariéře přinášejí levicovou analýzu bankovního sektoru a netají se despektem k němu. COSTA-GAVRAS (*1968 Temora, Austrálie) Jedna z nejvýraznějších postav francouzské kinematografie se narodila jako Konstantinos Gavras v roce 1933 v Řecku. Kvůli levicové válečné minulosti svého otce, pokládaného za komunistu, nemohl v Řecku studovat, proto odjel do Paříže, kde začal v roce 1951 studovat práva. V roce 1956 přestoupil na filmovou fakultu a po jejím absolvování působil jako asistent režie například u René Claira. Jeho samostatným debutem byla zdařilá detektivka Zločin v expresu (1965). Od roku 1969, kdy natočil angažovaný snímek Z, oceněný Oscarem a dalšími cenami, se věnoval téměř výhradně politickým dramatům, inspirovanými často skutečnými událostmi. K takovým patří i film Doznání (1970), mapující vykonstruovaný politický proces v Československu 50. let, Stav obležení (1972 ), Nezvěstný (1982), Hrací skřínka (1989) nebo Amen (2002).
středa 4.6. v 19:30 hod CIZÍ OBĚD Dabba / Indie, Francie, Německo 2013 / 104 min / Ritesh Batra Vtipný romantický příběh ze současné Bombaje. Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách prostřednictvím pozoruhodné sítě poslíčků. Vědci z Harvardovy univerzity tento dokonalý doručovací systém analyzovali a dospěli k závěru, že na špatnou adresu doputuje jen jeden z milionu obědů. A právě tento ojedinělý zatoulaný oběd svede dohromady osudy dvou lidí – půvabné Ily (Nimrat Kaur), která žije osaměle v domácnosti a marně bojuje o manželovu pozornost, a úředníka Saajana (Irrfan Khan – Pí a jeho život, Milionář z chatrče), kterému důchod nepříjemně klepe na dveře. O tom, že jedna malá chyba vám může změnit celý život, vypráví Cizí oběd s přívětivým humorem. RITESH BATRA (*1978 Bombaj, Indie), Režisér a scenárista, dělí svůj soukromý i profesionální život mezi Bombaj a New York. Jeho projekt The Story of Ram byl vybrán v roce 2009 do scenáristického a režijního workshopu Sundance Institute. Do roku 2010 studoval film na Tischově umělecké škole v New Yorku. Natočil řadu krátkých snímků, které byly uvedeny na festivalech po celém světě. Jeho celovečerní debut Cizí oběd byl vybrán do sekce Týden kritiky canneského festivalu.
|