AKREDITACE / AKTUALITY / CENÍK / KATALOG / PROGRAMOVÝ PLAKÁT

UBYTOVÁNÍ / TISKOVÁ ZPRÁVA / TRIČKA / PROGRAMOVÁ ZÁLOŽKA / PODPORA / ZÁVĚREČNÁ TISKOVKA

Foto R. Kocurek:

 

 

Aktuality:

23. 4.

Závěrečná tisková zpráva (ke stažení je zde):

Srbský film přilákal do vsetínského kina Vatra rekordní počet diváků

 

Ve dnech 20.-22. dubna 2018 proběhl ve vsetínském kině Vatra jubilejní 20. Vsetínský filmový maraton. Třináct filmových projekcí celkem navštívilo více než 500 diváků.

 

Festivalový program přinesl reprezentativní výběr hraných celovečerních filmů natočených během posledních šesti let v Srbsku. Druhý programový blok seznámil početné vsetínské publikum s tvorbou klasika jugoslávského resp. srbského filmu, Gorana Markoviće. Slavnostní zahájení festivalu se zúčastnili jak představitelé města Vsetína v čele se starostou Jiřím Růžičkou, tak zplnomocněná velvyslankyně Republiky Srbsko, paní Vera Mavrić.

Diváci ocenili široký záběr a velkou žánrovou pestrost programu. Vedle hořké komedie „Hrr na ně“ viděli diváci také akční thriller „Vír“, umělecký horor „Otevřená“, meditativní psychologické drama „Léčení“, chytrou komedii Stádo nebo skrznaskrz pozitivní filmovou bajku „Jméno: Dobrica, příjmení: neznámé“.

Velkou pozornost si právem vysloužila oficiální česká premiéra historického dramatu „Gavrilo Princip – proces“, které pro česká kina přichystala vsetínská distribuční společnost Balkanfilm.

Skvělého přijetí se dočkaly také čtyři filmy Gorana Markoviće. Přestože tento dnes dvaasedmdesátiletý režisér patří mezi nejuznávanější tvůrce bývalé Jugoslávie, české publikum doposud nemělo mnoho příležitostí k zhlédnutí jeho filmů. K zařazení jeho čtyř filmů do programu se vyjádřil dramaturg Vsetínského filmového maratonu, Jiří Fiala: „Diváci mohli vidět vedle jeho posledního filmu Padělatel, který se v metafoře vyjadřuje k důvodům jenž zapříčinily rozpad Jugoslávie, tři filmy z osmdesátých let. Vybral jsem hororový thriler „Deja vu“, který ani po třiceti letech vůbec nezestárl a diváky doslova přimrazil do sedadel kina, katastrofické drama „Variola vera“ o epidemii pravých neštovic v Bělehradě a komediální drama „Mistři, mistři“ z učitelského prostředí.“

Goran Markovič studoval koncem šedesátých let pražskou FAMU a k české republice má vřelý vztah. O tom se ostatně mohli přesvědčit i festivaloví diváci, protože u příležitosti uvedení svých filmů ve Vsetíně natočil Goran Marković ke každému z nich úvodní slovo. Z plátna kina Vatra promlouval česky, za což sklidil od diváků bouřlivý potlesk.

Organizátoři z Filmového klubu Vsetín se mapování balkánské kinematografie věnují již jedenáct let. Vsetínský filmový maraton si za tu dobu získal věhlas po celé republice i na Slovensku. Kromě věrných vsetínských diváků přilákal také mnoho filmových fanoušků z míst, která jsou od Vsetína vzdálená stovky kilometrů. „To, že jsou diváci ze Slovenska nebo z různě vzdálených koutů Čech ochotni vážit dlouhou cestu do Vsetína, vnímám tak, že se jim na festivalu líbí. Je to pro nás dobrým znamením pro budoucnost přehlídky.“ hodnotí letošní návštěvnost předseda Filmového klubu Vsetín, Milan Kostelník.

 

18.4.

Kompletní program s anotacemi obohacený dvěmi rozsáhlými rozhovory naleznete v programovém katalogu. Prohlédnout a stáhnout jej můžete zde!

 

18.4.

Máme překlady k dvanácti z třinácti filmů v programu!

 

10.4.

Pomozte nám propagovat Vsetínský filmový maraton mezi svými přáteli a známými. Zde si můžete stáhnout matrici pro tisk čtyř programových záložek. Stačí vytisknout a rozřezat a můžete vesele rozdávat :-). Také můžete posílat odkaz na tuto stránku nebo sdílet událost na Facebooku.

 

10.4.

Máme festivalová trička. Barva šedá, střih dámský i pánský. Tentokrát je nabízíme ve třech variantách. Liší se barvou potisku. Ten je buď decentně černý, nebo jasně modrý či růžový. Konkrétní velikost, střih a barvu potisku si můžete rezervovat přes akreditační formulář.

 

10.4.

Přeložené filmy: Kde je Naďa?, Hrr na ně!, Otevřená, Jméno Dobrica, příjmení neznámé, Léčení, Variola vera, Gavrilo Princip - proces, Mistři mistři.

 

26.3.

Dalším přeloženým filmem je Otevřená. Takže už se skutečně můžete těšit na tento jedinečný umělecký horor.

 

23. 3.

2. tisková zpráva

(ke stažení)

TŘINÁCT SRBSKÝCH FILMŮ VE VSETÍNĚ

Ve dnech 20.–22. dubna 2018 proběhne ve vsetínském kině Vatra jubilejní 20. ročník Vsetínského filmového maratonu. Z komorní akce pro členy Filmového klubu Vsetín se postupně stala největší přehlídka balkánského filmu v Česku, která už dávno přerostla hranice města Vsetína. Letošní ročník Vsetínského filmového maratonu má dva podtituly: Nový srbský film a Goran Marković 70.

Na filmy z Balkánu přijíždí do Vsetína filmoví fanoušci z různých koutů naší republiky i ze Slovenska. Akce si přesto zachovala velmi přátelskou domáckou atmosféru, která v minulosti nadchla i pozvané zahraniční režiséry přivyklé velkým mezinárodním festivalům. Dvacátý ročník Vsetínského filmového maratonu bude věnován zejména současné srbské kinematografii a přinese na plátno vsetínského kina Vatra deset filmů z období mezi roky 2012 a 2017. Naváže tak přímo na přehlídku z roku 2012. Ta zmapovala tvorbu srbských filmařů od rozpadu Jugoslávie v roce 1991 do tehdejší současnosti.

Více o programové skladbě prozrazuje dramaturg festivalu Jiří Fiala: „Snažil jsem se vytvořit žánrově co nejpestřejší program. Festival otevře pozoruhodný studentský film Kde je Naďa?. Po něm bude následovat slavnostní zahájení spojené s projekcí komediálního dramatu Hrr na ně!. Pod režií tohoto snímku, který si střílí z praktik prodejců nemovitostí na Jadranu, je podepsán Srđan Dragojević, jenž má na kontě filmové hity jako Parade, nebo Pěkné vesnice pěkně hoří. Čas před páteční půlnocí bude patřit černobílému uměleckému hororu Otevřená. Ranní sobotní program začne skrznaskrz pozitivní komedií Jméno: Dobrica, příjmení: neznámé. Po něm bude následovat komorní drama Léčení zabývající se netradičním způsobem poválečnými traumaty. Dále bych rád upozornil na historické soudní drama Gavrilo Princip – proces o procesu s atentátníky na Františka Ferdinanda d´Este. To si u nás v podvečer odbude českou distribuční premiéru. Velká lahůdka čeká diváky, kteří se v kině zdrží do půlnoci – sobotní program totiž uzavře nekompromisní thriller Vír odehrávající se v divokých ulicích Bělehradu devadesátých let. Nedělní dopoledne začne svěží komedii Stádo, která je režisérským debutem známého srbského herce Nikoly Koja. Poté program trochu zvážní – postará se o to povídkové drama Rovnocenní o dětech v nesnázích. Výsledná kolekce, která vznikla selekcí více než padesáti filmů z mapovaného období, je opravdu velmi kvalitní a reprezentativní.“

Kromě exkurze do nové srbské kinematografie chystají organizátoři z Filmového klubu Vsetín malou retrospektivu filmů Gorana Markoviće. Tento čerstvý sedmdesátník, absolvent pražské FAMU, patří bezesporu mezi nejvýznamnější režiséry jugoslávské, resp. srbské historie. Medailonek Gorana Markoviće bude obsahovat čtyři filmy. Více o nich říká předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník: „V pátek večer mohou diváci zhlédnout Markovičův thriller Deja Vu. Tuto mistrovskou ukázku žánrového filmu promítneme z původní 35 mm filmové kopie. V sobotu odpoledne bude na programu katastrofické drama Variola vera o epidemii pravých neštovic v Bělehradě a do hlavního večerního času jsme zařadili jeho doposud poslední film Padělatel. 20. Vsetínský filmový maraton zakončíme Markovičovým komediálním dramatem z učitelského prostředí Mistři, mistři. Pro diváky chystáme také malou perličku – přestože se Goran Marković kvůli svému pracovnímu vytížení nemůže naší přehlídky osobně zúčastnit, všechny své filmy sám uvede.“
 

Nad festivalem přijala záštitu také zplnomocněná velvyslankyně Srbské republiky v České republice paní Vera Mavrič, která se zúčastní pátečního slavnostního zahájení přehlídky srbských filmů ve Vsetíně.

Kompletní program, anotace k filmům, trailery, ceník vstupného a aktuality z přípravy festivalu je možné nalézt na stránkách www.fkvsetin.cz a na facebookovém profilu Filmového klubu Vsetín.
 

22. 3.

Obě dubnové projekce Filmového klubu budou balkánské. Ladit formu na Vsetínský maraton můžete již 4. 4. filmem Chlapi nepláčou a pak 18. 4. při Předmaratonském filmovém rozběhu, pro který jsme zvolili film z distribuce našeho Balkanfilmu Most na konci světa. Tento snímek Branka Ištavnčiće vznikl v chorvatsko-srbsko-bosensko-francouzské koprodukci a tématicky se k Vsetínskému filmovému maratonu velmi hodí. Jde v něm, mimo jiné, o návrat Srbů do Chorvatska. Před touto projekcí si již budete moci koupit akreditace na Maraton. Při koupi celoakční akreditace budete mít Most na konci světa zdarma! Dostanete se tak na cenu cca 36 Kč za film (včetně Mostu na konci světa).

 

22. 3.

Všechny filmy z programu Vsetínkého filmového maratonu již máme. Přeloženy již máme tyto filmy: Léčení, Gavrilo Princip - proces, Jméno: Dobrica, příjmení: neznámé a Kde je Naďa?.

 

12. 3.

Dnes jsme poslali do tisku objednávku na trička. Takto budou přibližně vypadat:

NAHORU

6. 3. 2018

Program festivalu je hotový. Vešlo se do něj nakonec 13 filmů. Kromě distribučního Deníku strojvůdce jsme museli vyřadit ještě Top je bio vreo (producent nám do uzávěrky programu film nedodal) a Kad ljubav zakasni. Jak to teda vypadá si můžete prohlédnout v programovém plakátu jehož předfinální verzi zde právě zveřejňujeme:

 

NAHORU

12. 2. 2018

Goran Marković měl být hostem Vsetínského filmového maratonu. Kvůli svému pracovnímu vytížení ale nemůže přijet. Na programu to však nic nemění. Získali jsme od něj povolení na projekci všech čtyř filmů, které jsme chtěli zařadit do jeho režisérského miniprofilu. Takže se můžete těšit na filmy Falsifikator (2013), Već viđeno (1987), Variola vera (1981) a Majstori, majstori (1980). Z programu jsme taky vyřadili Deník strojvůdce, který můžete vidět jinde (my s ním počítáme do podzimní Balkánské filmové inventury), protože je v oficiální české distribuci. Místo něj upřednostníme film Gde je Nadja? (2013) a pravděpodobně zařadíme i romantický snímek Kad ljubav zakasni (2014).

18. 1. 2018

Potvrzené filmy:

  1. Vir - Bojan Vuk Kosovčević, 2012

  2. Atomski zdesna - Srđan Dragojević, 2014

  3. Otvorena - Momir Milošević, 2016

  4. Top je bio vreo – Slobodan Skerlić, 2014

  5. Isceljenje - Ivan Jović, 2014

  6. Jednaki – omnibus, 2014

  7. Ime: Dobrica, prezime: nepoznato – Srđa Pnezić, 2016

  8. Stado – Nikola Kojo, 2016

  9. Gavrilo Princip - proces (Branio sam Mladu Bosnu)- Srđan Koljević 2014

  10. Deník strojvůdce (Dnevnik masinovodje) - Miloš Radović, 2016

Dále počítáme se čtyřmi filmy Gorana Markoviće, ale zatím je nemáme potvrzené.

 

13. 1. 2018

1. Tisková zpráva

NA TUCET SRBSKÝCH FILMŮ DO VSETÍNA

 

Ve dnech 20.–22. dubna 2018 proběhne ve vsetínském kině Vatra jubilejní 20. ročník Vsetínského filmového maratonu. Z komorní akce pro členy Filmového klubu Vsetín se postupně stala největší přehlídka balkánského filmu v Česku, která už dávno přerostla hranice města Vsetína.

 

Na filmy z Balkánu přijíždí do Vsetína filmoví fanoušci z různých koutů naší republiky i ze Slovenska. Akce si přesto zachovala velmi přátelskou domáckou atmosféru, která v minulosti nadchla i pozvané zahraniční režiséry přivyklé velkým mezinárodním festivalům. Dvacátý ročník Vsetínského filmového maratonu bude věnován současné srbské kinematografii a přinese na plátno vsetínského kina Vatra dvanáct filmů z období mezi roky 2012 a 2017. Přehlídka tak přímo naváže na rok 2012, kdy byla představena tvorba srbských filmařů od rozpadu Jugoslávie v roce 1991 do tehdejší současnosti. Kromě exkurze do nové srbské kinematografie chystají organizátoři z Filmového klubu Vsetín malou retrospektivu filmů Gorana Markoviće. Tento čerstvý sedmdesátník, absolvent pražské FAMU, patří bezesporu mezi nejvýznamnější režiséry srbské historie. Goran Marković by měl být hlavním hostem festivalu.

Více o programové skladbě prozrazuje dramaturg festivalu Jiří Fiala: „Snažil jsem se vytvořit žánrově co nejpestřejší program. Najdete v něm historické soudní drama o procesu s atentátníky na Františka Ferdinanda d´Este (Gavrilo Princip – proces), které si odbude na přehlídce distribuční premiéru. Diváky jistě zaujme umělecký horor Otevřená, nebo skrznaskrz pozitivní komedie Jméno: Dobrica, příjmení: neznámé. Velmi zábavné je také komediální drama Atomski zdesna, které si střílí z praktik prodejců nemovitostí na Jadranu. Překvapením může být pro mnohé snímek Dělo bylo horké, který se vrací k válečnému obléhání Sarajeva nebo film Léčení zabývající se netradičním způsobem poválečnými traumaty. V rámci profilu Gorana Markoviće chceme promítnout kromě jeho posledního filmu Falsifikátor také katastrofický film Variola vera a starší thriller z osmdesátých let Deja vu. Výsledná kolekce, která vznikla selekcí více než šedesáti filmů, je opravdu velmi kvalitní a reprezentativní.“

 

Nad festivalem přijala záštitu také zplnomocněná velvyslankyně Srbské republiky v České republice paní Vera Mavrič, která se zúčastní pátečního slavnostního zahájení přehlídky srbských filmů ve Vsetíně.

 

19. 12. 2017

Máme potvrzených již 9 filmů!

 

19. 12. 2017

20. ročník Vsetínského filmového maratonu bude věnován současné srbské kinematografii, resp. období mezi roky 2012 a 2017. Přehlídka tak přímo naváže na 14. Letní filmový maraton, který jsme uspořádali v roce 2012. Tehdy jsme představili tvorbu srbských filmařů z rozmezí let 1991 až 2011. Do programu přehlídky by se mělo dostat 13 až 15 celovečerních filmů. Kromě kinematografie ze zmíněných let bychom rádi připomněli malým medailonkem čítajícím 3-4 filmy také režiséra Gorana Markoviće - absolventa pražské FAMU, který vloni oslavil sedmdesátiny.

 

NAHORU

 

 

AKREDITACE NA VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2018

Prosíme potvrďte svou účast na VFM 2018 pomocí níže uvedeného formuláře. Akreditace předem není povinná, ale je pro nás důležitá - na základě počtu akreditovaných se řídíme při přípravě tiskovin, vstupenek, občerstvení atd.

Akreditací předem (do 18. 4.) získáte slevu 50 Kč na festivalové tričko, průkaz člena Filmového klubu Vsetín v hodnotě 80 Kč (pokud nejste členem), který vám umožní získat levnější celoakční vstupné a slevy na dalších akcí Aasociace českých filmových klubů. A hlavně urychlíte své odbavení na místě. Můžeme vás také informovat o případných změnách na váš email.

 

 

 

Do vzkazu uveďte:

 

1. Jméno a příjmení

2. Pokud máte zájem o levné ubytování v Domě kultury za 50 Kč na noc, napište ubytování DK - ANO

(S sebou vlastní spacák a karimatka. Sprcha a toalety budou k dispozici.)

3. Budeme rádi, když uvedete také svou adresu

4. Jste členem libovolného filmového klubu? Pokud nejste, hodláte se jím stát?

5. Můžete si rezervovat tričko (uveďte střih - dámský či pánský) a velikost (M-XXL). Rezervace bude platit do 21.4. do poledne.

 

NAHORU

 

CENÍK AKREDITACÍ

Akreditace (nečlen filmového klubu / člen):

Celoakční - 13 filmů: 650 Kč / 500 Kč
(V ceně celoakční akreditace je kniha Slovinský film a František Čáp. Držitel celoakční akreditace má zdarma také představení Filmového klubu Vsetín - Most na konci světa - 18. 4., 19:30 hodin, kino Vatra Vsetín)
6 filmů: 420 Kč / 320 Kč
3 filmy: 240 Kč / 240 Kč
1 film: 100 Kč / 100 Kč
Průkaz Filmového klubu Vsetín na rok 2018: 80 Kč
Přespání (vlastní spacák a karimatka): 50 Kč/noc

 

NAHORU

 

UBYTOVÁNÍ

 

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ VE VLASTNÍM SPACÁKU:

Můžete přespat v klubovně Domu kultury Vsetín (1 min pěšky od kina) na zemi na vlastní karimatce a ve vlastním spacáku. K dispozici jsou toalety a  sprcha. Cena 50 Kč / noc.

 

KLASICKÉ UBYTOVÁNÍ:

Nejvýhodnější ubytování ve Vsetíně je pravděpodobně v HOTELU KAMU (hodnoceno dle poměru cena / vzdálenost ubytovacího zařízení).

 

 

NAHORU

ZPĚT NA ÚVODNÍ STRÁNKU