Program
Stáhněte si katalog FK na 1. pololetí 2022
leden – červen 2022
středa 12. 1. v 19: 30 MALÍŘKA A ZLODĚJThe Painter and the Thief / Norsko 2020 102 min / nepřístupné pro děti do 15 let Benjamin Ree Výjimečný dokument o vztahu české umělkyně žijící v Norsku a muže, který jí ukradl obrazy. Mladá česká umělkyně Barbora Kysilková žijící v Oslu je zoufalá z krádeže svých dvou obrazů. U soudu osloví jejich zloděje a poprosí jej, aby jí stál modelem pro portrét. Postupně se začne vytvářet zvláštní, těžko uvěřitelný vztah a záro-veň vzniká neoddělitelné pouto, které tyto lidské bytosti spojí navždycky. Původně krátký dokument o jedné loupeži se proměnil v mno-hovrstevnatý příběh o kreativním procesu, meandrech lidských vztahů, možnosti dostat druhou šanci a smyslu života jako takového. Výjimečný dokument s českou stopou, který nadchnul festivaly, kritiky i diváky po celém světě.
BENJAMIN REE (*1989, Oslo, Norsko) Vystudoval v Oslu žurnalistiku a začal pracovat pro Reuters a BBC. Brzy se ale začal věnovat natáčení krátkých dokumentů, včetně cenami ověnčeného snímku Snění o orlu skalním (Drømmen om kongeørnen), který měl premiéru v roce 2012 na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu. Jeho prvním celovečerním dokumentem by Magnus (2016), portrét nejlepšího šachisty na světě, uvedený na festivalu Tribeca a prodaný do distribuce v 64 zemích. Malířka a zloděj, který je Reeovým druhým celovečerním snímkem, získal ceny na Sundance Film Festival či BFI London Film Festival. (Zdroj AČFK)
středa 16. 2. v 19:30 SLALOMBelgie, Francie / 92 min nepřístupné pro děti do 15 let / Charlene Favier Drama nezkušené dívky, která chce prorazit ve sjezdovém lyžování. Dospívající Lyz má před sebou zářivou kariéru ve vrcholovém sportu. Talentovaná sjezdová lyžařka přichází do vyhlášeného tréninkového kempu, který vede charismatický Fred, tvrdý, ale pozorný trenér. Pro Lyz, která pochází z rozvrácené rodiny a má velmi problematický vztah s matkou, je po-hledný starší muž vzorem, ke kterému zbožně vzhlíží. Ve chvíli, kdy přichází zlom v její sportovní kariéře, dojde v jejím soukromém životě k mnohem temnější události. Nezkušená dívka se ocitá uvězněná v situaci, v níž se prolíná nerovná romance a sexuální zneužívání. Slalom je aktuální sportovním dramatem, které ale pojednává o velmi univerzálním problému toxických vztahů a zneužité dominance. Debutující Charlène Favier se v něm představuje jako velmi zručná režisérka, schopná spojit závratný pocit z ovládnutí příkrého svahu s citlivou sondou do intimity dospívající ženy. CHARLÉNE FAVIER (*1985, Val d’Isère, Francie) Dětství strávila ve Val d’Isère, poté byla řadu let v zahraničí, především v Austrálii, na Novém Zélandu a Spojených státech. Pak ve 24 letech založila společnost Charlie Bus Production, aby mohla dát vzniknout projektům blízkým jejímu srdci. Studovala herectví na Jacques Le Coq School v Londýně, režii v Astoria Studio v New Yorku a scenáristiku na workshopu FEMIS, který absolvovala roku 2015. Během této doby napsala, režírovala a produkovala několik krátkých filmů a dokumentů, které byly vysílány v France Télevision, například Free Fall, Omessa (23 ocenění, 80 festivalových výběrů) a Odol Gorii, který se objevil ve výběru César2020. Její první celovečerní film Slalom s Jérémiem Renierem a Noée Abitou byl ohlášen v kategorii First Film v oficiálním výběru festivalu v Cannes v červnu 2020. (Zdroj: Artcam Films)
středa 2. 3. v 19:30 FRANCOUZSKÁ DEPEŠE LIBERTY, KANSAS EVENING SUNThe French Dispatch of the Liberty, Kansas Evening Sun USA 2021 / 108 min nevhodné pro děti do 12 let / Wes Anderson Povídkový film začíná v detašované redakci amerických novin kdesi ve Francii ve 20. stol. Hrají: Tilda Swinton, Frances McDormand, Bill Murray, Jeffrey Wright, Adrien Brody, Benicio Del Toro, Owen Wilson, Léa Seydoux, Timothée Chalamet, Lyna Khoudri, Steve Park, Mathieu Amalric, Liev Schreiber, Elisabeth Moss, Edward Norton, Willem Dafoe, Lois Smith, Saoirse Ronan, Christoph Waltz a další Další úžasný retro snímek Wese Andersona plný jeho oblíbených herců: Tým novinářů chystá poslední vydání složené z těch nejlepších článků, které kdy uveřejnili. Postupně tak diváci vidí, co všechno stálo za vznikem různých novinových reportáží. WES ANDERSON (*1969, Houston, Texas) vystudoval filozofii na University of Texas v Austinu, ale většinu času věnoval amatérskému filmu. Do profesionální kinematografie vstoupil zásluhou producenta Jamese L. Brookse, který mu umožnil v roce 1996, aby přepracoval do celovečerní metráže jeden z jeho krátkých filmů Bottle Rocket (Grázlové, 1994). Anderson se rychle vyhranil jako autorský typ režiséra mainstreamových filmů, v nichž se objevují stejní spolupracovníci a typově podobní hrdinové. Andersonovy postavy často odmítají dospět, bývají podivínské i dětinské. Režisér ale do jejich světa vnáší melancholické podtóny a humanismus. Většina jeho děl je známá i českým divákům: Jak jsem balil učitelku (1998), Taková zvláštní rodinka (2001), Život pod vodou (2004), Darjeeling s ručením omezeným (2007), Fantastický pan Lišák (2009), Až vyjde měsíc (2012), Grandhotel Budapešť (2014), Psí ostrov (2018). (Zdroje: Falcon, KVIFF)
středa 16. 3. v 19:30 HRANA ZLOMUČR 2021 / 86 min nepřístupné pro děti do 15 let / Emil Křižka Ambiciózní temná příběhová mozaika se Štěpánem Kozubem v hlavní roli. Temné drama v hlavní roli s nečekaně maniakálním Štěpánem Kozubem a labilní hrdin-kou v podání Pavly Gajdošíkové. Kateřina s Ro-bertem vychovávají malou dcerku v luxusní vile, těžko však jejich domácnost nazvat har-monickou. Dospělý Viktor žije s matkou v polo-rozpadlém domě na samotě, jejich soužití však není o nic zdravější. Osudy dvou dysfunkčních rodin se protnou v ambiziozní temné příběhové mozaice, která si Lynchovsky pohrává s divákovou potřebou vytvářet si domněnky o tom, kdo je oběť a kdo pachatel. EMIL KŘIŽKA (*1973, Horní Bečva, ČSSR) Vystudoval střední uměleckou školu v Uherském hradišti, obor kamenosochař. Jeho prvním filmem byl amatérský film Inspirace, který byl vyznamenán v roce 2007 Českým lvíčkem. Nyní je předním českým grafikem, ilustrátorem a návrhářem knižních obálek pro nakladatelství v Česku i na Slovensku. Obohatil knižní marketing o video trailery, kterých má na kontě více než stovku. Dále má za sebou knižní debut MYSTERIUM TREMENDUM, který sklidil velký úspěch nejen svým jedinečným ztvárněním propagace, ale i originálním spletitým příběhem. (Zdroje: Bionaut, ČSFD)
středa 30. 3. v 19:30 SNY O TOULAVÝCH KOČKÁCHČR, USA 2021 / 96 min přístupné bez omezení / David Sís Filmové putování po vnitřním a vnějším světě výtvarníka Petra Síse. Bratrská spolupráce, důvěrná znalost a sdílené vzpomínky propůjčují dokumentu zcela unikátní intimitu a osobní rozměr, který však nic neubírá na sdělnosti a srozumitelnosti snímku. Klíčovým tvůrčím rozhodnutím Davida Síse pak bylo nenatočit klasický film „s mluvícími hlavami”, ale využít v mapování osudů svého bratra jeho výtvarného díla – nejen jako formálního ozvláštnění, ale také jako klíče k představení Petrovy osobnosti. Animovaná černá kočka, procházející jak hranými, tak animovanými pasážemi filmu, je ztělesněním vyloučené duše, cizince, ale i metaforou zvědavosti a hledání. DAVID SÍS (* 1962, Praha, ČSSR)David Sís je bratrem výtvarníka Petra a střihačky Hany. Absolvoval katedru režie na pražské FAMU a především pro Českou televizi natočil několik desítek pořadů (např. Tajemství rodu, Na cestě, Kdo je kdo, , Cestohrádky, seriál Trapasy a řada dalších), přímé přenosy (Noc s Andělem, ČT Live, Ceny české filmové kritiky, Ceny Český lev, Ceny Anděl, Největší Čech nebo Světlo pro Světlušku), reklamní spoty, živé koncerty a videoklipy českých i zahraničních hudebníků a kapel (Prago Union, Hradišťan, Kabát, Lucie, Buty, Čechomor, Daniel Landa, Aneta Langerová a jiní). Jeho absolventský film Hat-Trick (1992) o dětském fotbalovém utkání v době nacistické okupace získal cenu na MFF v japonském Kobe a experimentální sci-fi příběh Maltchik (1992) byl oceněn na festivalech v Tel Avivu a Poitiers. Za televizní tvorbu získal cenu Pierot a za reklamní práce cenu Louskáček. Jeho autorský celovečerní dokumentární film Lucie: příběh jedný kapely, měl premiéru na MFF Karlovy Vary v r. 2016. (Zdroj: AČFK)
středa 13. 4. v 17:00 MŮJ SOUSED TOTORO (nejen pro děti a rodiče)Tonari no Totoro / Japonsko 1988 / 86 min přístupné bez omezení / Hajao Mijazaki Nadčasový animovaný pohádkový film studia Ghibli. Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s rozto-milými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho v produkci studia Ghibli s ohromující obrazotvorností vypráví o každodenních radostech i trápeních diváků každého věku. Stal se fenoménem po celém světě a nyní je poprvé k vidění na plátnech českých kin. HAJAO MIJAZAKI (宮崎駿) (* 1941, Tokio, Japonsko) Jeden z nejslavnějších a nejuznávanějších tvůrců japonských animovaných filmů – anime. Spolu s Isao Takahatou založil a nyní vede animátorské studio Ghibli, které produkovalo jeho nejznámější filmy. Mijazaki je tvůrcem mnoha populárních celovečerních anime i několika japonských komiksů (mangy). Jeho filmy slavily velké úspěchy co se týče hodnocení kritiky i výdělečnosti. Např. Princezna Mononoke (1999) nebo Cesta do fantazie (2001), který získal i Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film. Mijazakiho tvorba se vyznačuje opakujícími se tématy, jako vzájemný vztah člověka, přírody a techniky, obtížnost jednání podle pacifistické etiky nebo pouť mladých lidí za nezávislostí a vlastní identitou. Hrdinové jeho filmů bývají často silné, nezávislé dívky nebo mladé ženy. Mijazaki bývá považován za Walta Disneyho japonské animace. (Zdroje: Aerofilms, wikipedie
Zdá se vám, že srovnávat skandinávskou a balkánskou kinematografii je nesmyslné? Nám ne. V programu 24. ročníku Vsetínského filmového maratonu se vám pokusíme dokázat, že kinematografie skandinávských zemí mají s kinematografiemi zemí Balkánského poloostrova mnoho společného... Hodláme připravit výběr šesti až sedmi nových skandinávských filmů a stejně početný blok aktuálních filmů pocházejících z Balkánu. Sami jsme zvědaví, jak tahle konfrontace dopadne... Více o programu zatím neprozradíme (přestože již nyní máme představu o několika filmech, které v něm nemohou chybět). Důležité je, že se chceme vrátit do našeho tradičního dubnového termínu. Zapište si tedy do svých diářů, „gůgl“ kalendářů, že se 24. Vsetínský filmový maraton uskuteční 22.–24. dubna 2022!
středa 4. 5. v 19:30 HRDINAGhahreman / Írán 2021 / 127 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Asghar Farhadi Rahim je ve vězení kvůli dluhu a během propustky se snaží dohodnout s věřitelem. Drama, kterým se Farhadi vrací k íránskému prostředí, vypráví příběh Rahima, který se dostal do vězení kvůli nesplacenému dluhu. Během dvoudenní propustky společně se svou tajnou přítelkyní vymyslí plán, jak přesvědčit věřitele, aby mu dluh odpustil. Plán se však vymkne kontrole a události naberou překvapivý a velmi rychlý spád. Farhadi v rozhovoru pro Variety v Cannes řekl, že námět ke scénáři pochází z jeho pozorování íránské společnosti v éře sociálních médií. Asghar Farhadi (*1972, Isfahán, Írán) Je nejuznávanějším žijícím íránským režisérem. Začal s natáčením filmů na formáty Super 8 mm a 16 mm. V roce 1998 absolvoval obor filmové režie na Teheránské univerzitě a ještě během studií režíroval pro televizi a psal rozhlasové hry. Vedle několika krátkých filmů byl jeho první prací pro film scénář k dílu Ertefae past (Nízké výšiny, 2001). Jako režisér debutoval snímkem Raghs dar ghobar (Tanec v prachu, 2003), který na moskevském filmovém festivalu získal cenu za mužský herecký výkon. Jeho druhý film Shah-re ziba (Krásné město, 2004) i snímek Chahar shanbeh souri (Ohňostrojová středa, 2006) byly uvedeny na mnoha festivalech, čtvrtý film O Elly soutěžil v hlavní sekci Berlinale 2009. Úspěšné byly i jeho následující filmy: Rozchod Nadera a Simin (2011), Klient (2016) a Všichni to vědí (2018), natočený ve Španělsku. (Zdroje: Pilot Film, ČSFD)
středa 18. 5. v 19:30 ROK PŘED VÁLKOUGads pirms kara / Lotyššsko, ČR 2021 / 116 min nepřístupné pro děti do 15 let / David Simanis Muž bez vlastností prochází tragikomickým a surreálným panoptikem Evropy roku 1913. Vymknuta z kloubů, doba šílí, ožívají politické a filozofické extrémy roku 1913. Peter Lotyš, „muž bez vlastností“, prochází tragikomickým a surreál-ným panoptikem předválečné Evropy. Pracuje jako hotelový poslíček, je spalován romantickou vášní k revolucionářce a spiritistickému médiu v jedné osobě a s Leninem připravuje světovou bolševickou revoluci. Z revolučních choutek ho nevyléčí ani Sigmund Freud ve svém salónu či svádění Maty Hari. Výpravný česko-lotyšsko-litevský historický film režiséra Dāvise Sīmanise s tajemným Petrem Buchtou v hlavní roli je současně cinefilní poctou dějinám kinematografie. Premiéru měl v soutěži slavného Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu Davis Simanis Jr. (*21.02.1980, Riga, Lotyšsko)Davis Sīmanis je lotyšský filmař a teoretik. Režíroval řadu dokumentárních filmů, včetně eseje Neklidná hranice. Film vznikl v lotyšsko-české koprodukci a měl světovou premiéru na prestižním festivalu Vision du Réel ve švýcarském Nyonu. Davis je stálým profesorem filmu na univerzitě ve finském Aalto. Jeho hraný debut Vyhnanství získal mimo jiné cenu FIPRESCI na MFF v Káhiře. Jeho četné dokumentární filmy se zúčastnily mnoha nejprestižnějších festivalů (Vision du Reel, IDFA, CPH:DOX, DOK Leipzig a dalších). (Zdroj: Radim Procházka production )
středa 1. 6. v 19:30 OLGAFrancie, Ukrajina 2021 / 85 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Elie Grappe Ukrajina, podzim 2013. Patnáctiletá gymnastka Olga váhá mezi Švýcarskem a Majdanem. Ukrajina, podzim 2013. Patnáctiletá vrcholová gymnastka Olga má před sebou tréninkový pobyt ve Švýcarsku, zemi svého otce, znamenající zásadní krok v kariéře přes evropský šampionát až na olympiádu. Politická situace v Kyjevě se však vyostřuje, Olžina matka, aktivistická novinářka, se přidává k tisícovkám demonstrujících na Majdanu, kde se pohybuje i Saša, Olžina výrazně politicky angažovaná bývalá kolegyně z ukrajinského týmu a kamarádka. Strhující snímek debutujícího francouzského tvůrce o zásadních dilematech na prahu dospělosti nadchl publikum na letošním festivalu v Cannes, odkud si v rámci sekce Týden kritiky odnesl cenu za scénář. Elie Grappe (*1994, Lyon). Deset let studoval klasickou hudbu na Národní konzervatoři v Lyonu, pak studoval film na Ecole Cantonale d’Art v Lausanne. Jeho krátké studentské filmy Répétition (2014) a Suspendu (2015) byly vybrány na několik mezinárodních festivalů. Po studiích pracoval jako castingový režisér a herecký kouč. Film Olga je jeho celovečerním debutem. (Zdroj: KVIFF)
středa 15. 6. v 19:30 POSLEDNÍ PŘEDSTAVENÍIndie 2021 / 110 min / přístupné bez omezení Pan Nalin Parta kluků na indickém venkově se snaží sestrojit vlastní promítací stroj. Od chvíle, kdy se devítiletý Samay zamiluje do filmu, nevynechá ani jeden den, aby se tajně nevplížil do kina. Tato "posedlost" filmem se přenese i na je-ho partu kamarádů a společně se pokusí sestrojit promítací stroj. Jeho otec, který vlastní malý čajový stánek na místním nádraží, však není z plánů svého syna zrovna nadšen a Samay musí strpět několikero bití, které jej má z jeho slabosti pro film "vyléčit". Ve filmu POSLEDNÍ PŘEDSTAVENÍ zavítáte do kina na indickém venkově, kde jsou skandující a tleskající diváci aktivními účastníky každé projekce. Pan Nalin (* 1965 Adatala, Gudžarát, Indie )Jeho rodiče byli negramotní. Nalin vystudoval výtvarné umění a design. Je filmař samouk, ve volném čase točil krátké filmy. Postupně se vypracoval a točil v USA a Evropě dokumenty pro BBC, National Geographic nebo Discovery. V roce 1993 se rozhodl natočit celovečerní debut Samsara. Trvalo ovšem téměř devět let, než se mu ho povedlo dokončit. Film Samsara (2001) se promítal ve více než 60 zemích a získal více než 30 ocenění. Následně natočil 4 další celovečerní snímky, které se však u nás nepromítaly. Pan Nalin žije střídavě v Indii a v Paříži. (Zdroje: Bohemia Motion Pictures, ČSFD)
září – prosinec 2021
středa 15. 9. v 19:30 ANNETTE Francie 2021 / 139 min nepřístupné pro děti do 15 let / Leo Carax Muzikál o lásce, vášni a slávě s hudbou kapely Sparks.
středa 22. 9. v 19:30 PRVNÍ KRÁVA USA 2019 / 121 min / nevhodné pro děti do 12 let Kelly Reichardt Antiwestern o drsném životě na počátku 19. století v Oregonu.
pátek 1. 10. od 18:30 VEČÍREK KE 30 LETŮM FK VSETÍN: KID + FANTOM MORRISVILLU USA 1921 + ČSSR 1966 / 54 + 89 min / přístupné bez omezení / Charlie Chaplin + Bořivoj Zeman Archivní filmy k narozeninám našeho klubu. Restaurovaná verze Kida s moderním soundtrackem od Muchy. A slavná československá parodie Fantom Morrisvillu na původní 35 mm kopii.
středa 6. 10. v 19:30 QUO VADIS, AIDA? Bosna a Hercegovina 2020 / 101 min nepřístupné pro děti do 15 let / Jasmila Žbanić Masakr ve Srebrenici očima tlumočnice pro nizozemské vojáky.
středa 20. 10. v 19:30 OÁZA Srbsko 2020 / 122 min nevhodné pro děti do 12 let Ivan Ikić Netradiční příběh milostného trojúhelníku v ústavu pro mentálně postiženou mládež.
středa 3. 11. v 19:30 NEJLEPŠÍ LÉTA Itálie 2020 / 129 min / nevhodné pro děti do 12 let Gabriele Muccino Nerozlučné přátelství tří chlapců a jedné dívky dožene dospělost. Jak dopadly jejich sny?
středa 10. 11. od 18:00 MADE IN POLAND: MARJÁNKY + CO NEJDÁLE ODTUD Polsko 2020 / 75 + 93 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Daria Woszek + Piotr Domalewski Večer osobitých polských filmů.
středa 17. 11. v 19:30 SLUŽEBNÍCI Slovensko, ČR 2020 / 88 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Ivan Ostrochovský Drama z prostředí kněžského semináře v 80. letech.
středa 24. 11. v 19:30 JABKA Řecko 2020 / 90 min nepřístupné pro děti do 15 let / Christos Nikou Komedie ze světa, který zasáhla pandemie ztráty paměti.
středa 8. 12. v 19:30 ADA Island 2021 / 106 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Valdimar Jóhansson Mysteriozní drama z divoké islandské krajiny.
středa 15. 12. v 19:30 JELENICE Francie 2019 / 77 min nepřístupné pro děti do 15 let / Quentin Dupieux Černá komedie o životě po rozvodu, když vás bere jelenicová bunda a videokamera.
Program červen – srpen 2021
středa 2. 6. v 19:30 SMOLNÝ PICH ANEB PITOMÝ PORNO (předpremiéra) Rumunsko 2021 / 106 min / nepřístupný pro mládež do 18 let / Radu Jude Nekonvenční a satirické drama přináší humorný a dráždivý pohled na současnou společnost. Zlatý medvěd na Berlinale.
středa 16. 6. v 18:00 a 20:00 ALEKSI + EXORCISMUS (předpremiéry) Chorvatsko 2018 + 2017 / 88 + 90 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Barbara Vekarić + Dalibor Matanić Večer s balkánskými předpremiérami. Letní romantická komedie a horor o vymítání ďábla.
středa 30. 6. v 19:30 VÍKEND NA CHATĚ Finsko 2020 / 120 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Jenni Toivoniemi Komedie o partě přátel, která se po letech schází na chatě na víkendové oslavě.
středa 14. 7. v 19:30 PSI NENOSÍ KALHOTY Finsko 2019 / 105 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Jukka-Pekka Valkeapää Romantická sado-maso komedie. Svérázný film o jiné lásce.
středa 28. 7. v 19:30 VYSOKÁ DÍVKA Rusko 2019 / 137 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Kantěmir Balagov Leningrad roku 1945, po 900 denním obléhání hledají dvě mladé ženy cestu, jak zase žít.
středa 11. 8. v 19:30 IXCANUL Guatemala 2015 / 100 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Jayro Bustamante Venkovské drama o indiánské dívce žijící na úpatí sopečného vulkánu.
pátek až neděle 27. - 29. 8. VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2021 Přehlídka současného bosensko-hercegovského filmu.
Program září – prosinec 2020
středa 9. 9. v 19:30 NEŽ SKONČÍ LÉTO Austrálie 2019 / 118 min / nevhodné pro děti do 12 let / Shannon Murphy S lehkostí a originálním humorem vyprávěné drama o dospívání.
středa 23. 9. v 19:30 CORPUS CHRISTI (předpremiéra) Polsko 2019 / 115 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Jan Komasa Mladý delikvent je shodou okolností považován za nového kněze.
středa 7. 10. v 19:30 ŽALUJI Francie 2019 / 132 min / nevhodné pro děti do 12 let / Roman Polanski Historické drama o slavné Dreyfusově aféře z roku 1894.
ZRUŠENO - COVID: středa 14. 10. v 19:30 PIJAVICE Srbsko 2019 / 90 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Dragan Marinković Špionážní thriller ze Srbska na konci 90. let.
středa 4. 11. v 19:30 RAOUL TABURIN Francie 2018 / 90 min / přístupné bez omezení / Pierre Godeau Milá komedie o šikovném cyklomechanikovi a jeho tajemství podle knihy J.-J. Sempého.
středa 11. 11. od 17:00 MADE IN FINLAND: VÍKEND NA CHATĚ + PSI NENOSÍ KALHOTY Finsko 2020 + 2019 / 120 + 105 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Jenni Toivoniemi + Jukka-Pekka Valkeapää Večer se svéráznou finskou kinematografií.
středa 18. 11. v 19:30 VYSOKÁ DÍVKA Rusko 2019 / 137 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Kantěmir Balagov Leningrad roku 1945, po 900 denním obléhání hledají dvě mladé ženy cestu, jak zase žít.
středa 2. 12. v 19:30 IXCANUL Guatemala 2015 / 100 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Jayro Bustamante Venkovské drama o indiánské dívce žijící na úpatí sopečného vulkánu.
středa 16. 12. od 17:00 FILMOVÝ SKOK PRO DALŠÍ ROK: MALÁ LEŽ + PRAVDA USA, Čína 2019 + Francie, Japonsko 2019 / 100 + 106 min / nevhodné pro děti do 12 let / Lulu Wang + Hirokazu Kore’eda Dvě originální drama/komedie v jeden večer + zvýhodněný prodej průkazů FK na rok 2021.
Program leden – červen 2020
středa 8. 1. v 19:30 SPALOVAČ MRTVOL ČSSR 1968 / 96 min / Juraj Herz Legendární horor s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou. Digitalizovaná a vyčištěná kopie. Temný příběh je adaptací stejnojmenné novely spisovatele Ladislava Fuchse, která v žánru psychologické grotesky rozehrává přerod obyčejného muže v psychopatického vraha. Karel Kopfrkingl je zaměstnancem krematoria, ale jinak vede šťastný a klidný život s manželkou a dětmi. Stálá přítomnost smrti ho však pohlcuje natolik, že se nechává ovlivnit sílící nacistickou propagandou, podle níž jakákoliv rasová nečistota nemá právo na existenci. Film Spalovač mrtvol, který patří k nejvýraznějším snímkům režiséra Juraje Herze, poskytl mimořádnou hereckou příležitost hereckým představitelům – Rudolfovi Hrušínskému v hlavní roli a také Vlastě Chramostové, pro niž se role Kopfrkinglovy manželky stala jednou z posledních filmových příležitostí. Herečka se vzápětí dostala na seznam zakázaných osob československého komunistického režimu. Podobně jako její manžel kameraman Stanislav Milota, který tomuto černobílému snímku dodal originální vizuální styl. Po premiéře v roce 1969 se režim snažil zabránit, aby se film dostal do širšího diváckého povědomí, byl postupně stažen z domácí distribuce, a do kin byl znovu uveden až v roce 1990.
JURAJ HERZ (1934 Kežmarok – 2018 Praha) Pocházel ze slovenské židovské rodiny a část války strávil v koncentračních táborech. Studoval fotografii na bratislavské Vyšší uměleckoprůmyslové škole a v roce 1958 absolvoval na DAMU herectví na loutkářské katedře, kde studoval i režii. Po vojně krátce působil se spolužákem z DAMU Janem Švankmajerem v divadle Semafor. Ve filmu začínal jako herec epizodních rolí, později jako asistent režie a pomocný režisér (mj. i Obchod na korze, 1965). První samostatný celovečerní film Znamení Raka natočil v roce 1966. Uznání diváků i kritiky dosáhl Herz především adaptacemi literárních děl, zejména Spalovačem mrtvol (1968), Petrolejovými lampami (1971) nebo Morgianou (1972). Jeho originální tvorba má široký žánrový rozsah (s tíhnutím k hororu) a byla oceněna na řadě festivalů. Točil také pohádky (Panna a netvor, Deváté srdce, obě r. 1978) i komedie (Holky z porcelánu, 1974, Buldoci a třešně, 1981). Pracoval též v televizi – např. Sladké hry minulého léta (1969) a vynikající seriál na motivy klasických grotesek Gagman (1987) V roce 1987 odešel do NSR, kde nadále pilně pracoval. Po listopadu 1989 se vrátil do Česka a natočil řadu dalších titulů, např. Pasáž (1966) a Habermannův mlýn (2010). (NFA)
pátek a sobota 24. - 25. 1. EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA 2020 Přehlídka nejzajímavějších evropských filmů uplynulého roku.
středa 5. 2. v 19:30 DELIRIUM TREMENS Delirijum tremens / Srbsko 2019 / 99 min / Goran Marković Smutná komedie o herci, kterého pomalu ničí alkohol a přivede jej až do léčebny. Dagi je slavný a stále velmi žádaný herec. Když nehraje, účastní se nejrůznějších večírků a oslav, na kterých končí často v dámské společnosti a domů přichází denně opilý. Nikdo z jeho okolí nepozoruje, jak jej tento koloběh ničí, a že svou práci zvládá jen za pomoci alkoholu. Nejhorší je, že si to neuvědomuje ani on sám. Dagi končí v nemocnici a dostává se do stavu, pro který má medicína označení delirium tremens. V druhé části filmu jsme svědky jeho pobytu v léčebně. Dagi je zcela mimo realitu. O třech pacientech, kteří s ním sdílí pokoj, si myslí, že to jsou jeho žáci a snaží se je naučit hereckému umění. Tento film, který balancuje na pomezí komedie a dramatu, natočil Goran Marković podle své divadelní hry a je věnován nedávno zesnulému herci Predragu Ejdusovi, jenž v divadelních představeních ztvárňoval postavu Dagiho. Ve filmu si tuto roli zahrál Ejdusův žák a přítel Tihomir Stanić, pro kterého je postava alkoholika Dagiho částečně autobiografická. GORAN MARKOVIĆ (1946 Bělehrad, Srbsko, Jugoslávie) V letech 1965-1970 studoval filmovou režii na FAMU v Praze. Pak začal pracovat pro jugoslávskou televizi jako dokumentarista. Ve filmu debutoval r. 1977 snímkem Specijalno vaspitanje, následoval Závod o velkou cenu (1979) a Mistři, mistři (1980). V 80. letech zaujal trhillery Variola vera (1981) a To už jsem viděl: Déja vu (1987). Jeho nejznámějším je asi snímek Tito a já z roku 1992. Filmy Gorana Markoviće se v Jugoslávii těšily diváckému zájmu a účastnily se řady festivalů, kde obdržely mnoho významných ocenění. V posledních letech se do české distribuce se dostaly jeho pozdější snímky Turné (2008) a Falsifikátor (2013), ve kterých hrál hlavní role Tihomir Sanić stejně jako v zatím posledním snímku Delirium tremens (2019). (Balkanfilm)
středa 19. 2. v 19:30 PORTRÉT DÍVKY V PLAMENECH Portrait de la jeune fille en feu / Francie 2019 / 120 min / Céline Sciamma Historické drama z roku 1760. Talentovaná malířka má namalovat svatební portrét dívky, která se však nechce vdávat ani malovat. Bretaň, Francie, rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána. Héloise domluvenému manželství vzdoruje tím, že se odmítá nechat portrétovat, Marianne proto hraje roli najaté společnice a maluje svůj objekt po večerech zpaměti. Mezi oběma dívkami postupně roste vzájemná přitažlivost umocněná blížícím se koncem svobody. Mistrovské dílo francouzské režisérky Céline Sciammy si z letošního festivalu v Cannes odneslo prestižní Queer Palm a Cenu za nejlepší scénář. CÉLINE SCIAMMA (1980 Pontoise, Francie) Francouzská režisérka, která ve své minimalistické tvorbě akcentuje témata identity, sexuality, přátelství a konfliktů dospívání, vystudovala francouzskou literaturu na pařížské Université Nanterre a současně i film na La Fémis se specializací na scenáristiku (napsla scénáře k filmům V sedmnácti či animovanému Můj život cuketky, oba 2016). Pozornost vzbudila už svým celovečerním debutem Akvabely (2007). Její druhý celovečerní snímek Klukanda (2011) získal cenu Teddy na Berlinale, zatímco následující titul Holčičí parta (2014) měl premiéru v canneské sekci Directors' Fortnight. Nejnovější film francouzské autorky Portrét dívky v plamenech (2019) už se objevil v Cannes v hlavní soutěži, sklidil fantastické recenze a díky dvěma oceněním je dosud jejím největším úspěchem. (Artcam)
středa 26. 2. v 19:30 DALEKO OD REYKJAVÍKU Héraðið / Island, Dánsko, Německo, Francie 2019 / 92 min / Grímur Hákonarson Svérázná Inge v odlehlé vesnici bojuje proti chamtivému farmářskému družstvu. Mlčenlivá Inge vlastní malé hospodářství v odlehlé vesničce na severu Islandu. Vlivem nečekaných událostí přijde během pár dnů o většinu životních jistot a ocitá se až po uši v dluzích. Její neštěstí z velké části způsobilo chamtivé farmářské družstvo, jehož vedení kvůli zisku šikanuje místní chovatele. Když ale zažene do kouta dosud nenápadnou ženu, narazí na tvrdý odpor. Inge už nemá co ztratit a vydává se do boje. Beze strachu a plná odhodlání využívá všechny dostupné zbraně – ostré příspěvky na Facebooku, mléko i zásoby hnoje. Příběh o silné a tvrdohlavé ženě se odehrává v kulisách překrásné islandské krajiny a je protkán jemnou severskou absurditou. GRÍMUR HÁKONARSON (1977 Island) Islandský režisér Grímur Hákonarson absolvoval v roce 2004 pražskou FAMU. Jeho absolventský film Slávek The Shit byl v roce 2005 vybrán do sekce Cinefoundation filmového festivalu v Cannes. Tento film se promítal na mnoha dalších místech a získal 12 festivalových ocenění včetně ceny Silver Hugo na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu. Jeho další krátký film Wrestling měl premiéru v roce 2007 na festivalu v Locarnu a z festivalů po celém světě si přivezl celkem 25 ocenění. Grímurův celovečerní film Berani vyhrál v roce 2015 v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes. Získal přes 30 dalších mezinárodních cen a 11 cen Islandské filmové akademie. (Aerofilms)
středa 11. 3. v 18:30 (Covid - přesunuto na 24. 6.2020 - 18:30) NIKDY NEODVRACEJ ZRAK Werk ohne Autor / Německo, Itálie 2018 / 188 min / Florian Henckel von Donnersmarck Strhující drama malíře, který prožil dětství za nacismu, dospíval ve Východním Německu a umělecký vývoj završil v Západním Německu. Film Nikdy neodvracej zrak vypráví strhující drama o osvobozující síle umění a lidské tvořivosti. Příběh jeho hrdinů je inspirován skutečnými událostmi i osobami a překlenuje tři éry německé historie. Režisér a scenárista Florian Henckel von Donnersmarck natočil svůj třetí celovečerní film pod vlivem svého zájmu o výtvarné umění a po inspirativním setkání s dílem německého malíře Gerharda Richtera, jehož život a dílo mu slouží jako jeden z inspiračních zdrojů.Film Nikdy neodvracej zrak získal dvě nominace na Oscary a byl oceněn na festivalu v Benátkách. (Cinemart) FLORIAN HENCKEL VON DONNERSMARCK (1973 Kolín nad Rýnem, Německo) Dětství prožil v New Yorku, Berlíně, Frankfurtu a v Bruselu. V roce 1991 se vydal do Leningradu, aby tam studoval ruštinu a literaturu. O dva roky později studium dokončil a získal oficiální diplom, opravňující ho k výuce ruského jazyka. V letech 1993 až 1996 vystudoval na univerzitě v Oxfordu politiku, filozofii a ekonomiku. Poté, co měl možnost pracovat jako asistent režiséra lorda Richarda Attenborougha, se rozhodl vystudovat filmovou režii a nastoupil na Univerzitu televize a filmu v Mnichově. Jeho čtyřminutový studentský snímek Dobrman, který natočil v roce 1998 podle vlastního scénáře, se promítal na více než čtyřiceti festivalech po celém světě a získal mu celou řadu ocenění. Jeho první celovečerní film Životy těch druhých, který opět napsal i režíroval, mu vynesl přes čtyřicet mezinárodních cen a v roce 2007 získal Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. (ČSFD
středa 25. 3. v 19:30 ZÁBAVA, ZÁBAVA (Covid - bude odehráno na podzim v rámci dvojprogramu Made in Poland 2) Zabawa, zabawa / Polsko 2018 / 88 min / Kinga Debska Příběh tří žen různého věku, které se potýkají se závislostí na alkoholu. 40letá státní zástupkyně Dorota pije, aby se „nezbláznila“. Její manžel, známý politik, se snaží udržet problém v tajnosti a vytahuje ji z různých průšvihů, které její narůstající závislost způsobuje, ale postupně však ztrácí k jejím výstřelkům trpělivost. Studentka Magda tráví své volné večery na party, protože se ale dobře učí a má skvělou práci, nikdo jí to nevyčítá. Funguje to až do okamžiku, kdy kvůli alkoholu začne postupně ztrácet pevnou půdu pod nohama. Lékařka Tereza je respektovaná kapacita v oboru dětské chirurgie, kvůli alkoholu se ale odcizila rodině a zůstala jí pouze práce v nemocnici. Situace se jí vymkne z rukou, když na její službě přijmou dětského pacienta a ona se jej rozhodne operovat, i když je opilá. Problémy narůstají a ženy dopadají na samé dno. Podaří se jim od něj odrazit? (APK CS) KINGA DEBSKA (1969 Bialystok, Polsko) Vystudovala japanologii na Varšavské univerzitě, věnovala se též žurnalistice a dokumentárnímu filmu. V roce 2004 absolvovala pražskou FAMU. Točila pro polskou i českou televizi. V hraném celovečerním filmu debutovala dramatem Hel (2009). Další snímek Moje dcery krávy (2015) získal Polské filmové ceny v kategoriích Nejlepší scénář a Cenu diváků. Společně s Mariou Konwickou natočila dokument Herečka o Elzbietě Czyzewske - hvězdě polského filmu 60. let (Nejlepší dokument). V roce 2018 uvedla do kin filmy Zábava, zábava a Plán B.
středa 8. 4. v 19:30 (Covid - zrušeno) PRVNÍ ZRÁDCE Il traditore / Itálie, Francie, Německo, Brazílie 2019 / 152 min / Marco Bellocchio Tommaso Buscetta v osmdesátých letech jako první porušil přísahu Cosy Nostry a pomohl soudci Falconemu v boji proti mafii. Osmdesátá léta v Itálii. Klany sicilské mafie mezi sebou nelítostně válčí o moc. Vláda si se situací neví rady, dokud se neobjeví první zrádce. Tommaso Buscetta udělá dosud nemyslitelné. Poruší přísahu, popíše praktiky největší mafiánské organizace Cosa Nostra a pomůže soudci Falconemu dostat stovky jejích příslušníků za mříže. Brzy se ale začne schylovat k tvrdé pomstě. Strhující a realitě velmi věrný příběh člověka, který navždy změnil svět mafie, představil legendární režisér Marco Bellocchio v hlavní soutěži festivalu v Cannes. (Aerofilms) MARCO BELLOCCHIO (1939 Piacenza, Itálie) Studoval film v Římě i v Londýně. Je jedním z nejplodnějších italských filmových režisérů. Jeho debut Pěsti v kapsách (1965) se vyznačoval společenskokritickým tónem. I jeho četné další filmy lze vnímat především jako angažované úvahy o aktuálních sociálních problémech: Čína je blízko (1967), Aféra z titulní stránky (1972), Vítězný pochod (1975) a Oči, ústa (1982). Do jeho filmografie dále patří Jindřich IV. (1984), Dobrý den, noci (2003), Svatební režisér (2006), Zvítězit (2009), Spící krása (2012), Krev mé krve (2015) a Sladké sny (2016).¨ (MFF Karlovy Vary)
pátek až neděle 17. - 19. 4. VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2020 (Covid - přesunuto na 28. - 30. srpna 2020) Láska a svoboda v jugoslávském filmu.
středa 29. 4. v 19:30 ŠŤASTNÝ LAZZARO (Covid - zrušeno) Lazzaro felice / Itálie, Švýcarsko, Francie, Německo 2018 / 125 min / Alice Rohrwacher Dobrosrdečný mladý venkovan Lazzaro ve městě udivuje svou upřímností a bezelstností. Lazzaro je mladík tak dobrosrdečný a upřímný, až se některým lidem zdá hloupý. Žije v odlehlé části Itálie v izolované komunitě rolníků, kteří už před desítkami let ztratili kontakt se zbytkem světa a bez nároku na mzdu, vzdělání nebo slušné životní podmínky tvrdě pracují pro svou vychytralou paní. Bez možnosti srovnání však žijí svým způsobem šťastně. Když skupinu zotročených venkovanů shodou náhod objeví policie, rolníci zjišťují, v jaké lži léta žili, a s vidinou splněných snů se vydávají do města. Zatímco ostatní prožívají tvrdý střet s novou realitou, Lazzaro zůstává i uprostřed moderního světa až dojemně bezelstný a přirozený a působí jako střípek ztracené minulosti. Magický film Alice Rohrwacher skládá působivou poctu klasické kinematografii, z festivalu v Cannes si odvezl Cenu za nejlepší scénář. ALICE ROHRWACHER (1982 Fiesole, Itálie) Alice Rohrwacher je režisérkou filmu Zázraky, vítěze Ceny Velké Poroty na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2014. Studovala v Turíně a Lisabonu. Má za sebou práci na hudebních a dokumentárních projektech, pracovala také jako střihačka a skladatelka pro divadlo. Její filmový debut Corpo Celeste byl v premiéře uveden v rámci bloku Director ́s Fortnight v Cannes 2011. Všechny tři celovečerní filmy Alice Rohrwacher byly uvedeny také na MFF Karlovy Vary. Dvakrát byla režisérka hostem festivalu. (Aerofilms)
středa 13. 5. v 19:30 25 KM/H Německo 2018 / 116 min / Markus Goller Příjemné road movie o dvou bratrech, kteří se na starých mopedech vydají napříč Německem. Po mnohaletém odloučení a rozdílně zvolených životních cestách se dva bratři, Christian (43) a Georg (45), setkávají na pohřbu svého otce. Počáteční pěstní souboj přímo na hřbitově, pozdější spočinutí v rodném domě prolité množstvím pálenky a okořeněné partičkou ping-pongu na život a na smrt – to vše nakonec vede bratry k osudovému rozhodnutí. I cesta může být cíl, a tak se oba bratři v emocionálním (i alkoholovém) opojení vydávají na výlet, o kterém snili už jako kluci. Na výlet skrz celé Německo na stařičkých mopedech s rychlostí omezenou na 25 km/h. Začíná cesta plná vrcholů a pádů, bratrského oddalování i sblížování, humoru i hledání smyslu života… MARKUS GOLLER (1969 Mnichov, Německo) Zahájil profesionální kariéru jako střihač krátkých filmů, dokumentů a reklam. Přestože jeho režijní prvotina Maska pod maskami (2001) nezaznamenala větší komerční ohlas, hned druhým filmem road-movi Vždy připraven! (2010) dosáhl triumfálního úspěchu 1,6 milionů diváků. Putování, které hrdinům nejen otevře nové obzory, ale leccos jim napoví i o nich samotných, se stalo ústředních tématem také dalších Gollerových snímků: Paní Ella (2013) a Můj bratr Simpel (2017). Dále natočil komedie Dost žhavá linka (2011) a Všechno je láska (2014). (AČFK)
středa 27. 5. v 19:30 DEVADESÁTKY Mid90s / USA 2018 / 85 min / Jonah Hill Kalifornie, skejt, holky a mejdany. Třináctiletý Stevie prožívá nezapomenutelné léto. Kalifornské slunce, holky, mejdany, skejt a parta starších kluků, do které by hrozně rád zapadl. Tohle je prostě léto všech velkých poprvé, na které Stevie nikdy nezapomene. Tím spíš, že ho prožívá v polovině devadesátek – neopakovatelné době, jejíž atmosféru film dokonale vystihl, hudbou počínaje a módou konče. Režijní debut herce Jonaha Hilla (Moneyball, Vlk z Wall Street) vás vezme na výlet k hranicím dospělosti a nabídne autentické herecké výkony, vytříbený soundtrack a vizuál, který strčí do kapsy všechny filtry na Instagramu. JONAH HILL (1983 Los Angeles, USA) Americký herec a komik je držitelem dvou nominací na Oscara za vedlejší role ve fimech Vlk z Wall Street (Martin Scorsese, 2013) a Moneyball (Bennett Miller, 2011). Proslavil se rolemi outsiderů ve filmech jako Superbad (Greg Mottola, 2007) nebo Zbouchnutá (Judd Apatow, 2007), postupně se však dostal i k dramatičtějším rolím. V roce 2018 debutuje jako režisér celovečerním filmem Devadesátky (mid90s), ke kterému si napsal i scénář. Film měl premiéru v roce 2018 na filmovém festivalu v Torontu a jeho příprava trvala čtyři roky. (Aerofilms)
středa 10. 6. v 19:30 S CHUTÍ TOSKÁNSKA Quanto basta / Itálie 2018 / 94 min / Francesco Falaschi Komedie o michelinském šéfkuchaři, který skončí ve vězení. Na veřejně prospěšných pracích pak učí vařit skupinku lidí s Aspergerovým syndromem. Arturo byl uznávaný michelinský šéfkuchař, dokud pro problémy s ovládáním hněvu neskončil ve vězení. Po propuštění musí dělat veřejně prospěšné práce, a tak učí vařit skupinku lidí s Aspergerovým syndromem. Ačkoli jejich způsob myšlení je mu vzdálený, v jednom ze svých studentů objeví kulinářského génia a rozhodne se mu pomoci vyhrát kuchařskou soutěž. Temperamentní kuchař a jeho znevýhodněný student tak vytvoří originální dvojici, pro kterou žádný sen není nesplnitelný. (Mirius) FRANCESCO FALASCHI (1961 Grosseto, Itálie) Italský režisér a scenárista. V roce 1999 získal cenu Donatellův David za krátký film Quasi fratelli. Jeho celovečerním debutem byla komedie Já jsem Emma (2002). Komediemi jsou rovněž jeho další filmy Last minute Maroko (2007), Questo mondo è per te (2011) a S chutí Toskánska (2018)
24. 6.2020 - 18:30 (přesunuto z 11. 3. ) NIKDY NEODVRACEJ ZRAK Werk ohne Autor / Německo, Itálie 2018 / 188 min / Florian Henckel von Donnersmarck Strhující drama malíře, který prožil dětství za nacismu, dospíval ve Východním Německu a umělecký vývoj završil v Západním Německu. Film Nikdy neodvracej zrak vypráví strhující drama o osvobozující síle umění a lidské tvořivosti. Příběh jeho hrdinů je inspirován skutečnými událostmi i osobami a překlenuje tři éry německé historie. Režisér a scenárista Florian Henckel von Donnersmarck natočil svůj třetí celovečerní film pod vlivem svého zájmu o výtvarné umění a po inspirativním setkání s dílem německého malíře Gerharda Richtera, jehož život a dílo mu slouží jako jeden z inspiračních zdrojů.Film Nikdy neodvracej zrak získal dvě nominace na Oscary a byl oceněn na festivalu v Benátkách. (Cinemart) FLORIAN HENCKEL VON DONNERSMARCK (1973 Kolín nad Rýnem, Německo) Dětství prožil v New Yorku, Berlíně, Frankfurtu a v Bruselu. V roce 1991 se vydal do Leningradu, aby tam studoval ruštinu a literaturu. O dva roky později studium dokončil a získal oficiální diplom, opravňující ho k výuce ruského jazyka. V letech 1993 až 1996 vystudoval na univerzitě v Oxfordu politiku, filozofii a ekonomiku. Poté, co měl možnost pracovat jako asistent režiséra lorda Richarda Attenborougha, se rozhodl vystudovat filmovou režii a nastoupil na Univerzitu televize a filmu v Mnichově. Jeho čtyřminutový studentský snímek Dobrman, který natočil v roce 1998 podle vlastního scénáře, se promítal na více než čtyřiceti festivalech po celém světě a získal mu celou řadu ocenění. Jeho první celovečerní film Životy těch druhých, který opět napsal i režíroval, mu vynesl přes čtyřicet mezinárodních cen a v roce 2007 získal Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. (ČSFD
|