Hráli jsme v roce 2008: 

 

kdy

film

téma

země původu

režie

 

10.9.

Dech

novinky

J. Korea 2007

Kim Ki-Duk

84 min

24.9.

Zuřící býk

v hlavní roli muž

USA 1980

Martin Scorsese

129 min

8.10.

Sloní muž

v hlavní roli muž

VB 1980

David Lynch

124 min 

22.10.

Touha, opatrnost

novinky

Čína 2007

Ang Lee

157 min

5.11.

Každý pro sebe     a Bůh proti všem

v hlavní roli muž

Německo 1974

Werner Herzog

109 min

19.11.

Gone, Baby, Gone

novinky

USA 2007

Ben Affleck

114 min

3.12.

Show začíná

v hlavní roli žena

VB 2005

Stephen Frears

103 min

17.12.

Neznámá

v hlavní roli žena

Itálie 2006

Giuseppe Tornatore

118 min

 

 

17. prosince v 19:30 / kino Vatra Vsetín

 

NEZNÁMÁ

La sconosciuta / Itálie 2006 / 117 min / r. Giuseppe Tornatore

Psychologické kriminální drama o důsledcích obchodu s bílým masem.

 

Uznávaný italský filmař Giuseppe Tornatore natočil po několikaleté odmlce psychologické kriminální drama Neznámá, v němž se zabývá důsledky obchodu s bílým masem a se zneužíváním žen z východní Evropy. – Dvaatřicetiletá Ukrajinka Irina, která léta pracovala jako prostitutka Giorgia pro sadistického pasáka Plesnivce, objeví ve fiktivním severoitalském městečku Velarchi (natáčelo se v Terstu) svou čtyřletou dcerku Teu, již adoptovali bezdětní manželé a uznávaní zlatníci Adacherovi. Způsobí těžký úraz jejich hospodyně Giny a nastoupí na její místo. Podaří se jí sblížit se s dítětem. Jenže minulost ji dostihne i tady. – Docela jednoduchý příběh je prokládán kratičkými, téměř podprahovými Irininými vzpomínkami na surové sexuální zneužívání či na chvilky štěstí s milencem. Pocity napětí a tajuplnosti navozuje již úvodní sekvence a stupňuje je přeexponovaná hudba Ennia Morriconeho.

 

Giuseppe Tornatore (*1956, Itálie) – vybraná filmografie:

        Malena (2000)

        Legenda o „1900“ (1998)

        Starman – výrobce hvězd (1995)

        Pouhá formalita (1994)

        Všem se daří dobře (1990)

        Bio ráj (1988)

 

 

 

 

 

 

3. prosince v 19:30 / kino Vatra Vsetín

 

SHOW ZAČÍNÁ

Mrs. Henderson Presents / Velká Británie 2005 / 103 min / r. Stephen Frears

Londýn 30. let a nekonečně skandální nahá show divadla Windmill.

 

Pravdivý příběh jedné z nejvýstřednějších dam londýnské předválečné smetánky Laury Hendersonové (Judy Denchová) a jejího divadla Windmill. Dříve slavné divadlo kvůli rozmachu filmového průmyslu přišlo o své diváky. Paní Hendersonová, poháněná touhou přilákat publikum zpět, se navzdory svému věku a s pomocí divadelního manažera Viviana van Damma (Bob Hoskins) snaží o znovuzrození zašlé slávy Windmillu. Tento obdivuhodný, ale i rozporuplný pár spojenými silami uvede na jeviště Nude Revue, extravagantní muzikálovou show na hranici zákona, která je přijata s obrovským nadšením a Windmill se díky ní navždy zapíše do divadelní historie. Film získal dvě nominace na Oscara – za herečku v hlavní roli a za kostýmy.

 

Stephen Frears (*1941, Velká Británie) – vybraná filmografie:

        Královna (2006)

        Špína Londýna (2002)

        Hi-Lo Country (1998)

        Mary Reilly (1996)

        Nebezpečné známosti (1988)

        Moje krásná prádelnička (1985)

 

 

 

 

19. listopadu v 19:30 / kino Vatra

 

GONE BABY GONE

USA 2007 / 114 min / r. Ben Affleck

Drsný kriminální thriller – výborný režijní debut populárního herce oceněný Oscarem.

 

Populární herec a scenárista Ben Affleck debutuje jako režisér kriminálním thrillerem Gone Baby Gone, natočeným podle románu Dennise Lehanea, známého i jako autora předlohy Eastwoodova snímku Tajemná řeka. Adaptovaná kniha je čtvrtou částí série o případech dvojice bostonských soukromých detektivů Patricka Kenzieho a jeho partnerky a milenky Angie Gennarové. Ti se ujmou pátrání po zmizelé čtyřleté Amandě, jejíž matka, feťačka Helene, okradla se svým komplicem drogového dealera Cheese. – Obratně natočený napínavý příběh těží z režisérovy znalosti chudé bostonské čtvrti Dorchester; právě atmosféra a výkony herců v čele s režisérovým bratrem Caseym Affleckem a oceňovanou Amy Ryanovou (Oscar za nejlepší herečku výkon ve vedlejší roli) jsou hlavními devizami filmu.

 

Ben Affleck (*1972, USA) – vybraná herecká filmografie:

        Hollywoodland (2006)

        Výplata (2003)

        Nejhorší obavy (2002)

        Pearl Harbor (2001)

        Armageddon (1998)

        Dobrý Will Hunting (1997)

 

 

 

 

5. listopadu v 19:30 / kino Vatra Vsetín

 

KAŽDÝ PRO SEBE A BŮH PROTI VŠEM

Jeder für sich und Gott gegen alle / SRN 1974 / 110 min / r. Werner Herzog

Osudy tajemného nalezence Kašpara Hausera, jenž se v roce 1828 objevil v Norimberku.

 

Snímek Každý pro sebe a Bůh proti všem (1974) je čtvrtým hraným filmem Wernera Herzoga, avšak prvním, který natočil v Německu. Známý filmař i v tomto díle sleduje své téma: osud výjimečného jedince v konfrontaci se společností. Tentokrát je protagonistou nalezenec Kašpar Hauser, jenž se v roce 1828 objevil v Norimberku a jehož původ je dodnes zahalen tajemstvím. Herzog v prologu ukazuje mladého muže, uvězněného od narození ve sklepě, takže neumí ani stát. V šestnácti letech ho jeho opatrovatel (pravděpodobně otec) dopraví do města, kde ho opustí s dopisem v ruce. V krátkých epizodách Herzog ukazuje, jak společnost přijímá někoho, kdo se odlišuje od „normálu“, jak mu vnucuje své normy a jak ho tím vlastně deformuje a ničí. Kašpar Hauser sice navenek přijímá svou novou existenci, vymyká se svému okolí nadále zvláštním způsobem uvažování i postojem k víře a ke světu. Hlavní roli ztvárnil Bruno S. (nar. 1932), který měl podobný osud jako Kašpar Hauser: syn prostitutky v raném dětství málem ohluchl po bití a strávil třiadvacet let v různých sociálních zařízeních (po tomto filmu hrál ještě v Herzogově Stroszkovi). Právě on svým autentickým projevem a způsobem mluvy dodává dílu jeho vnitřní sílu a působivost. – Snímek je věnován filmové teoretičce a historičce Lottě Eisnerové (1896-1983) a kromě Herzogových kolegů Herberta Achternbusche a Reinharda Hauffa (v malých epizodách) se v něm objevuje i další známý filmový historik Enno Patalas.

 

Werner Herzog (*1942, Německo) – vybraná filmografie:

        Temný úsvit (2006)

        Grizzly Man (2005)

        Kde sní zelení mravenci (1984)

        Fitzcarraldo (1982)

        Woyzeck (1979)

        Upír Nosferatu (1979)

        Stroszek (1977)

        Aguirre, hněv boží (1972)

        I trpaslíci začínali jako malí (1970)

 

 

 

22. října v 19:30 / kino Vatra Vsetín

 

TOUHA, OPATRNOST

Se, jie / Hongkong 2007 / 159 min / r. Ang Lee

Špionské retrodrama z doby protijaponského odboje za druhé světové války.

 

Etablovaný americký režisér Ang Lee se do rodné Číny v posledních letech vrátil nejen historickým akčním příběhem Tygr a drak (2000), ale i špiónským retrodramatem Touha, opatrnost, o studentce, působící v roce 1942 v protijaponském odboji, natočeném podle povídky Eileen Changové (1920-1995). – Mladá Wang Ťia-č’ v naivním vlasteneckém nadšení svolí vydávat se za vdanou paní Maj a vetřít se do přízně nebezpečného agenta kolaborantské vlády, pana I. Plán skupinky amatérských odbojářů na zavraždění ostražitého muže nevyjde, avšak o tři roky později nad ním převezmou dohled skuteční odbojáři. Ťia-č’ se díky hereckým schopnostem vžívá do role a stává se poddajnou hříčkou staršího milence (mezitím povýšeného pana I) se sadistickými sklony, čímž ho zároveň zbavuje opatrnosti. Ke své hře na lásku ovšem nedokáže přistupovat bez emocí: v roli „sexuální agentky“ objevuje zvláštní, zprvu možná jen masochistické potěšení. - Protože Ang Lee se pohybuje jen v oblasti jemných náznaků, zůstává příběh falešné paní Maj otevřený nejrůznějším výkladům. Na hrdinčin osud se skrytě nabalují osudy dalších postav (z nichž nejzajímavější je pan I). Rozhodně nejde ani tak o tradiční špiónský thriller, jako spíše o psychologické historické drama milostného vztahu. Režisér obratně buduje vyprávění v rámci klišé, „známých“ především z kinematografie (zamilovaná špiónka byla tradiční tragickou postavou Hollywoodu a naposledy se objevila v Černé knize Paula Verhoevena). Není tedy náhodou, že otřesená hrdinka nachází v biografech s americkými filmy jedinou možnost, jak ventilovat potlačované city. Lee tak jako obvykle konfrontuje skrývané emoce protagonistů s rozličnými společenskými rituály a kulturními formami. Se svým stálým tvůrčím týmem (v němž nechybí scenáristka Wang Hui Ling s kolegou Jamesem Schamusem a kameraman Rodrigo Prieto) pečlivě rekonstruuje Hongkong a Šanghaj konce 30. a začátku 40. let, naplno však emotivnímu potenciálu svému vyprávění dává vyznít v komorních, odvážně detailních erotických scénách, jež film posouvají do roviny provokativní úvahy o hranicích racionality a prožitku, respektive morálky a tělesnosti.

 

Ang Lee (*1954, Tchaj-wan) – vybraná filmografie:

        Zkrocená hora (2005)

        Tygr a drak (2000)

        Jízda s ďáblem (1999)

        Ledová bouře (1997)

        Rozum a cit (1995)

 

 

 

8. října 2008 v 19:30 KINO VATRA VSETÍN

SLONÍ MUŽ

Elephant Man / Velká Británie 1980 / 125 min / r. David Lynch

Příběh znetvořeného muže, který skutečně žil na přelomu 19. a 20. století.

 

Jedná se o Lynchův druhý, komerčně neobyčejně úspěšný film. Příběh znetvořeného muže, natočený podle vzpomínek pamětníků F. Trevese a A. Montagua. Lynch v něm projevil zálibu v bizarnosti a krutosti, patrnou už v jeho prvotině. Osud Johna Merricka, "sloního muže", který skutečně žil na přelomu století, je však líčen s akcentem na humanistické vyznění příběhu jeho utrpení. D. Lynch pojal film jako odsouzení předpojatosti společnosti vůči "nenormalitě" a jako výzvu k přijímání odlišnosti. Film je černobílý a kamera F. Francise mu dává expresionistické ladění souznějící s jeho dramatickým obsahem. Osud nešťastného "sloního muže", opovrhovaného, vysmívaného, zkoumaného, jako přírodní zvláštnost, nakonec i hýčkaného, avšak nikoliv chápaného ve svém lidství. Roli "sloního muže" vytvořil v důmyslné masce John Hurt, další postavy vytvořili Antony Hopkins, John Gielgud a Anne Bancroftová, kteří svou účastí nesporně přispěli k úspěchu filmu, děsícího krutostí, jíž je člověk schopen, a dojímajícího údělem hrdiny.

 

David Lynch (*1946, USA) – vybraná filmografie:

        Inland Empire (2006)

        Mulholland Drive (2001)

        Příběh Alvina Straighta (1999)

        Lost Highway (1997)

        Twin Peaks (1992)

        Zběsilost v srdci (1990)

        Modrý samet (1986)

        Duna (1984)

        Mazací hlava (1977)

 

 

24. září 2008 v 19:30, kino Vatra

 

ZUŘÍCÍ BÝK

Raging Bull / USA 1980 / 129 min / r. Martin Scorsese

Vzestupy a pády profesionálního boxera Jakea La Motty v podání Roberta De Nira.

 

 Na snímku Zuřící býk je jako režisér podepsán Martin Scorsese, jeden z nejpozoruhodnějších tvůrců současného amerického filmu. Jeho biografie bývalého mistra světa ve střední váze vychází z knížky, kterou napsal sám boxer ve spolupráci s Jesephem Carterem a Peterem Savagem. Zuřící býk patřil v době své premiéry k nejdiskutovanějším filmům díky realistickému zachycení rozporuplné osobnosti agresivního a lidsky odpudivého rohovníka, působivým boxerským sekvencím a mimořádnému hereckému výkonu Roberta De Nira, který neváhal podstoupit několikaměsíční tvrdý trénink a kvůli některým scénám přibral více než 20 kilogramů. Není pochyb o tom, že se Zuřící býk řadí k nejvýznamnějším americkým snímkům 80. let. Získal dva Oscary (mužský herecký výkon v hlavní roli, střih).

Martin Scrosese (*1942, USA) – vybraná filmografie:

        Rolling Stones (2008)

        Skrytá identita (2006)

        Letec (2004)

        Gangy New Yorku (2002)

        Počítání mrtvých (1999)

        Kundun (1997)

        Casino (1995)

        Věk nevinnosti (1993)

        Mys hrůzy (1991)

        Mafiáni (1990)

        Poslední pokušení Krista (1988)

        Barva peněz (1986)

        Taxikář (1976)

        Špinavé ulice (1973)

 

 

 

Můžete ohodnotit jednotlivé filmy. Pomůžete nám zorientovat se ve vašem vkusu a názorech.

10. září 2008 v 19:30

DECH

Soom / Jižní Korea 2007 / 84 min / r. Kim Ki-duk

Symbolický film o krizích partnerských vztahů a svazcích, které neumožňují volně dýchat.

 

Čtrnáctý snímek režiséra Kima Ki-duka Dech rozehrává psychologické drama milostného čtyřúhelníku, představovaného manželským párem, odsouzencem na smrt a jeho mladým spoluvězněm. – Výtvarnice Yeon odhalí manželovu nevěru.

Přestane doma mluvit a starat se o dcerku a začne jezdit do vězení za odsouzencem k smrti Čangdžinem, který se snaží spáchat sebevraždu a kterého miluje mladičký spoluvězeň. Manžel podivný vztah odhalí a pokouší se rodinnou krizi urovnat. – Slavný jihokorejský filmař pokračuje ve vyprávění svých komorních symbolických příběhů s využitím minimalistických prostředků, k nimž patří střídmé užití dialogů i hudby a „vyprázdněných“ interiérů. Opět se opírá o silnou ženskou postavu: Yeon se každou další schůzkou přibližuje vězni tělesně i odhalováním sebe samé. Střídání ročních dob odkazuje na Kim Ki-dukův film Jaro, léto, podzim... a jaro a autor (respektive jeho odraz na skle monitoru počítače), se na plátně objevuje jako velitel věznice, který pomocí bezpečnostních kamer sleduje schůzky nesourodého páru a podle libosti s ním manipuluje.

 

Kim Ki-duk (*1960, Jižní Korea) – vybraná filmografie:

        Čas (2006)

        Luk (2005)

        Samaritánka (2004)

        Jaro, léto, podzim, zima ... a jaro (2003)

        Ostrov (2000)

 

 

 

středa 4. června / 19.30 / kino Vatra

Sherrybaby

Sherrybaby

USA 2006 / 96 min / r. Laurie Collyer

Mladá žena se vrací z vězení do běžného života.

 

Vítězný snímek festivalu v Karlových varech 2006!

 

recenze

 

 

 

Turecké Německo Fatiha Akina

 

21. května  / 19.30 hodin / kino Vatra

Na druhé straně

Auf der anderen Seite / Německo 2007 / 122 min / r. Fatih Akin

Spletité vztahy německých a tureckých Turků.

 

 

Více informací zde

 

 

 

7. května / 19.30 hodin / kino Vatra

Proti zdi

Gegen die Wand / Německo 2004 / 121 min / r. Fatih Akin

Trpký milostný příběh potomků tureckých emigrantů v Německu.

 

 

Více informací zde

 

 

 

 

23. dubna / kino Vatra / 19:30 hodin

 

Šťastné míle

 

 

Lucky Miles / Austrálie 2007 / 105 min

r. Michael James Rowland

 

Sympatická komedie o nelegálních imigrantech kdesi na australském pobřeží.

 

více o filmu

 

 

 

 

26. března / kino Vatra Vsetín / 19.30 hodin

Žena mého muže

 

 

Nathalie... / Francie 2003 / 100 min / r. Anne Fontaine

Odhalení nevěry vede k nečekanému milostnému trojúhelníku.

více informací

 

 

 

Morální neklid Krzysztofa Zanussiho v KINĚ VATRA

 

12. března / 19.30 hodin

Konstanta

Constans / Polsko 1980 / 100 min / r. Krzysztof Zanussi

 

Konflikt mravních ideálů s nemilosrdnou realitou.

Hrdinou filmu je, tak jako v předchozích slavných Zanussiho filmech, přemýšlivý mladý člověk, který přehodnocuje své dosavadní představy o platnosti krásně znějících formulek. Mravní ideály, dosud neprověřené praxí, se ostře střetávají s pragmaticky chápaným úspěchem a provizorně pochopenou realitou, bez hlubšího metafyzického smyslu existence.....

 

více informací

 

 

 

27. února / 19.30 hodin

Kontrakt

Polsko 1980 / 92 min / r. Krzysztof Zanussi

 

Pokrytectví a snobismus vyšších vrstev v Polsku 70. let.

 

více informací

 

 

___________________________________________________________________________________________________

 

 

13. února / 19.30 hodin / kino Vatra Vsetín

Hotel Rwanda

VB 2004 / 110 min / r. Terry George

Luxusní hotel se stává ostrovem života ve válečném pekle.

více o filmu

 

 

 

30. ledna / 19.30 hodin / kino Vatra Vsetín

 

Grbavica

Bosna 2006 / 90 min / r. Jasmila Zbanic

Dvanáctiletá Sara se dovídá krutou pravdu o svém otci.

více o filmu

 

 

 

16. ledna / 17.30 hodin / kino Vatra Vsetín

 

NÁVRAT

Vozvraščenie / Rusko 2003 / 105 min / r. Andrej Zvjagincev

 

 

Působivé drama o dvou bratrech, ke kterým se po 10 letech vrátí otec.

 

více o filmu

 

 

 

 

 

 

 

 

úvodní stránka