Vzpomínka na Josefa Stelibského

 

Členové vsetínského Filmového klubu uctili dne 27. 11. 2013 památku našeho nejvýznamnějšího „filmového“ rodáka Josefa Stelibského. 5. prosince  oslavíme  104. výročí od narození Josefa Stelibského  ve Vsetíně. Předseda Filmového klubu ve Vsetíně Milan Kostelník položil při této příležitosti pietní věnec k pamětní desce Josefa Stelibského v kině Vatra.

 

Rodný dům Josefa Stelibského již ve Vsetíně nestojí. Nacházel se někde na dnešní ulici 4. května. Po prožitém dětství ve Vsetíně se jeho rodina stěhuje různě po tehdejším Československu. Jeho hudební studia jej zavedou do Prahy na dráhu skvělého pianisty, kapelníka, hudebního skladatele i hudebního publicisty. Složil hudbu k více než padesáti českým filmům. Mnohé s Vlastou Burianem, Oldřichem Novým, či Hugo Haasem, kteří také jeho písně ve filmech zpívají.  Jako spoluautor se podílel na čtrnácti operetách. Jeho skladatelská práce se vyznačovala především taneční, rytmickou stylovou hudbou a výraznými melodickými nápady. Proslavila ho především operetní hudba a taneční písně, díky kterým se zařadil mezi nejvýznamnější osobnosti české populární hudby 30. až 40. let. Jeho tvorbu uváděla četná pražská operetní divadla (Tylovo a Švandovo divadlo, Moderní divadlo, Divadlo U Nováků).

Po převratu v roce 1948 se Josef Stelibský rozhodl emigrovat. V západoněmeckém Mnichově dostal od rozhlasové stanice Svobodná Evropa příležitost k vysílání pravidelných hudebních pořadů. Po osmi letech strávených v Německu odešel se svou partnerkou Lolou do USA. Zde se však potýkal s nepřekonatelnou jazykovou bariérou, zdravotními potížemi, neúspěchem a čelit musel také obvinění, že melodii ke své písni „Praha je krásná“ ukradl. Navršené problémy přivedly Stelibského roku 1962 až k meznímu rozhodnutí pro dobrovolný odchod z tohoto světa.