Akreditace / Ceník vstupného / Novinky / Program / Programový katalog ke stažení

Programový plakát (ke stažení v pdf, k černobílému tisku v pdf) / Tisková zpráva (doc) / Tričko / Ubytování

 

Novinky:

 

Tisková zpráva ze dne 25.4.2017

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2017

Nový slovinský film | František Čáp ve Slovinském filmu

Pátek až neděle 21. – 23. 4. 2017

 

Vsetínský filmový maraton představil slovinský film i tvorbu Františka Čápa

 

19. ročník Vsetínského filmového maratonu, který proběhl ve dnech 21. - 23. dubna 2017 v kině Vatra ve Vsetíně, nabídl 12 filmů a 2 semináře věnované režiséru Františku Čápovi a jeho tvorbě ve slovinském exilu. Filmové projekce a semináře navštívilo více než 480 diváků – ze Vsetína i nejrůznějších koutů České republiky a ze Slovenska. Přehlídku navštívil režisér Damjan Kozole, který osobně uvedl 5 vlastních celovečerních filmů.

 

Diváci měli možnost vidět kompletní filmografii v současnosti asi nejznámějšího slovinského režiséra Damjana Kozoleho za posledních 15 let, včetně jeho nejúspěšnějších filmů Náhradní díly (2003), Slovinka (2009) a Noční život (2016), který získal Cenu za nejlepší režii v Karlových Varech. Pan Kozole byl s přehlídkou svého díla spokojen a velmi ochotně a živě hovořil a diskutoval s diváky o svých filmech i o stavu slovinské kinematografie.

Na maratonu byly uvedeny také filmy zkušeného režiséra Metoda Pevece a jeho kolegů Andreje Košaka a Janeze Burgera, jehož protiválečné podobenství Circus Fantasticus bylo promítnuto v české distribuční premiéře a objeví se tak i v dalších českých kinech.

Dvěma semináři a dvěma archivními snímky byla představena tvorba známého českého protektorátního režiséra Františka Čápa (Babička, Noční motýl), který po válce našel druhý domov ve Slovinsku. O jeho tvorbě promluvila Marie Barešová - kurátorka Národního filmového archivu a autorka doprovodné výstavy, která sleduje dramatickou cestu českého filmaře Evropou.

Festival doprovodila rovněž Výstava starých pohlednic z Balkánu ze sbírky Kristýny Dufkové.

 

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu byla společnost Dům kultury Vsetín. Na přípravě se podílelo i  Velvyslanectví Slovinska v ČR. Přehlídku podpořilo Ministerstvo kultury ČR a město Vsetín. Reklamními partnery byly firmy Exa Print – Design s.r.o., H & B delta s.r.o., Austin Detonator s.r.o. a Ing. Jiří Macháček – Inpraise.

Další informace a fotografie na www.fkvsetin.cz

 

Fotky z akce:

 

 

20. 4. Maraton doprovodí dvě výstavy:

   

 

20. 4. 2017

Všechny filmy jsou přeloženy a otitulkovány. Bílá tma a Děvčica z Beskyd na 35 mm kopiích už jsou v promítací kabině. Promítačky jsou promazány :-) Katalog je napsán, nasázen a vytištěn. Výstava o Františkovi Čápovi je vytištěná na roll-upech, výstava pohlednic balkánských měst je připravena na instalaci. Sudy už jsou nakuleny. Plakáty už žádné nezůstaly. Diváci jsou osloveni. Trička připravená. Tlumočnice domluvené. Čekáme už jen na přílet Damjana Kozoleho a Maraton může začít... Ufff...

 

20. 4. 2017

Stáhněte si programový katalog! Připravte se na to co vás čeká předem :-)

 

12. 4. 2017

Chybí překlad k posledním dvěma filmům... Nově jsme do programu zařadili Čápův film Bílá tma. Stejně jako Děvčica z Beskyd bude promítán z 35 mm kopie!

 

12. 4. 2017

Příprava letošního Vsetínského maratonu je opravdu radostná... Proto jsme dnes vydali další (a pevně věříme, že již definitivně poslední) verzi programu.

 

12. 4. 2017

Pokud byste nám chtěli pomoci propagovat Maraton, můžete si vytisknout programové záložky. Zde je matrice pro tisk s aktualizovaným programem

ke stažení v pdf.

 

12. 4. 2007

Tisková zpráva ze dne 10. 4. 2017 (ke stažení v doc)

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2017

Nový slovinský film | František Čáp ve Slovinském filmu

Pátek až neděle 21. – 23. 4. 2017

 

Devatenáctý vsetínský filmový maraton pořádaný Filmovým klubem Vsetín proběhne letos ve dnech 21. až 23. dubna ve vsetínském kině Vatra. Má dva podtituly: „Nový slovinský film“ a „František Čáp ve slovinském filmu“. Návštěvníky akce čeká 14 filmů, z nichž většina bude promítána v českém kině poprvé. Hlavním hostem bude režisér Damjan Kozole, který se zúčastní zahájení v pátek 21. 4. v 18:30 a v průběhu přehlídky uvede své filmy. Partnerem ojedinělé filmové přehlídky je společnost Dům kultury Vsetín.

 

Historie

Vsetínský filmový maraton byl původně lokální akcí, pořadatelé z Filmového klubu Vsetín jej ale postupně proměnili na největší přehlídku balkánského filmu v České republice. Od roku 2007, kdy poprvé zařadili do programu několik snímků natočených na Balkánském poloostrově, promítli již 195 celovečerních hraných filmů z tohoto regionu, přičemž více jak polovinu přeložili a otitulkovali speciálně pro Vsetínský filmový maraton. Přestože se v minulosti zabývali i rumunskou a bulharskou kinematografií, hlavním těžištěm jejich zájmu byly země bývalé Jugoslávie. Proto je logické, že ani Slovinsko, které patří možná více do střední Evropy než na Balkán, neuniklo jejich pozornosti.

 

Nový slovinský film

Osou programu je tvorba v současnosti asi nejznámějšího slovinského režiséra Damjana Kozoleho (nar. 1964), který bude hlavním hostem festivalu a osobně uvede celkem 5 vlastních celovečerních filmů.  Diváci budou mít možnost vidět jeho kompletní tvorbu za posledních 15 let. Se snímkem Náhradní díly (2003) soutěžil na Berlinale. Arbeit macht frei (2004) získal ceny na festivalech v Sarajevu, Valencii a Wiesbadenu, Navždy (2008) sbíralo Slovinské filmové ceny. Slovinka (2009) byla uvedena na více než stovce festivalů. A Noční život (2016) získal cenu režie v Karlových Varech.

 

V přehlídce budou zastoupeni i Kozoleho vrstevníci Andrej Košak (V šoku) a Janez Burger, jehož protiválečné podobenství Circus Fantasticus si na maratonu odbude českou distribuční premiéru. O něco zkušenější režisér Metod Pevec bude zastoupen dvěma snímky (Nácvik objímání a Dobrou noc slečno).

 

František Čáp ve slovinském filmu

Vsetínský filmový maraton představí i tvorbu známého českého protektorátního režiséra Františka Čápa (Babička, Noční motýl), který po válce našel druhý domov ve Slovinsku. Zde se stal spoluzakladatelem právě vznikající slovinské kinematografie. V rámci programu bude formou filmového semináře představena práce Františka Čápa v jugoslávském exilu, kde natočil celkem 7 celovečerních filmů, které jsou v zemi svého vzniku dodnes populární, ale u nás neznámé. V rámci přehlídky budou z původních filmových kopií promítnuty filmy Bílá tma (1948) a Děvčica z Beskyd (1944), která byla natáčena v okolí Vsetína.

 

Doprovodné akce:

Festival doprovodí dvě výstavy. Pohlednice z Balkánu představí sbírku Kristýny Dufkové. A zahájena bude putovní výstava věnovaná filmové tvorbě Františka Čápa ve Slovinsku, která by měla postupně navštívit i další kina v ČR.

 

Partneři

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podpořilo Ministerstvo kultury ČR a město Vsetín.

 

4. 4. 20017

Vytiskněte si programový plakát v úsporné černobílé variantě (ke stažení  je zde)

 

4. 4. 2017

Programový plakát odeslán do tisku. Zde je jeho náhled (zde je ke stažení v pdf):

 

 

zpět

 

10.4. 2017

Ještě jednou jsme museli udělat změny v programovém plakátu.V přípravě jsme ale výrazně pokročili. V této chvíli se překládají poslední 4 filmy z programu!

 

30. 3. 2017

Dnes odešlo do výroby festivalové tričko.

 

zpět

 

30. 3. 2017

Máme přeložené a načasované první tři filmy.

 

30. 3. 2017

V programu Vsetínského filmového maratonu nebudou chybět těchto 12 filmů: Slovinka (r. Damjan Kozole), Navždy (r. Damjan Kozole), Noční život (r. Damjan Kozole), Náhradní díly (r. Damjan Kozole), Circus Fantasticus (r. Janez Burger), Dobrou noc, slečno (r. Metod Pevec), Nácvik objímání (r. Metod Pevec), V šoku (r. Andrej Košak), Aljažova věž - Ten plech má duši (r. Vojko Anzeljc) a v rámci přednášky o Františku Čápovi proběhnou studijní projekce filmů Vesna, Naše auto a Dveře zůstávají otevřené. V jednání zůstávají dva filmy, proto ještě nemůžeme zveřejnit kompletní plakát.

 

Ná 22. 3. 2017

Sice jsme dnes zveřejnili programový plakát, ale o pár hodin jsme jej stáhli, protože jsme se dozvěděli, že musíme ještě udělat několik změn v programu. Prosíme tedy ještě o trpělivost...

 

6. 3. 2017

Potvrzena účast režiséra Damjana Kozoleho!

 

1.3. 2017

1. Tisková zpráva (ke stažení)
 

19. Vsetínský filmový maraton

 

Vsetínský filmový maraton pořádaný Filmovým klubem Vsetín proběhne letos o víkendu od 21. do 23. dubna. Má dva podtituly: „Nový slovinský film“ a „František Čáp ve slovinském filmu“. Návštěvníky akce čeká 15 filmů, z nichž většina bude promítána v českém kině poprvé. Filmová přehlídka se uskutečňuje za podpory Velvyslanectví Slovinska v ČR a Slovinského filmového centra.
Devatenáctý ročník Vsetínského filmového maratonu proběhne od 21. do 23. dubna 2017 v kině Vatra Vsetín. Vsetínský filmový maraton byl původně malou lokální akcí, pořadatelé z Filmového klubu Vsetín jej ale postupně proměnili na největší přehlídku balkánského filmu v České republice. Od roku 2007, kdy poprvé zařadili do programu několik snímků natočených na Balkánském poloostrově, promítli již 195 celovečerních hraných filmů z tohoto regionu, přičemž více jak polovinu přeložili a otitulkovali speciálně pro Vsetínský filmový maraton. Přestože se v minulosti zabývali i rumunskou a bulharskou kinematografií, hlavním těžištěm jejich zájmu byly země bývalé Jugoslávie. Proto je logické, že ani Slovinsko, které patří možná více do střední Evropy než na Balkán, neuniklo jejich pozornosti.
Letošní přehlídka má hlavní podtitul „Nový slovinský film“, Program bude složen převážně ze slovinských filmů natočených v letech 2008 až 2016. O tom, na co se mohou diváci 19. ročníku festivalu těšit, hovoří dramaturg Vsetínského filmového maratonu Jiří Fiala: „Naší snahou je sestavit divácky atraktivní a žánrově pestrý program, který rovnoměrně zmapuje posledních 8 let slovinské kinematografie. Největší prostor věnujeme filmovým dramatům režiséra Damjana Kozoleho, který by měl být také hostem festivalu. V hledáčku ale máme i několik komedií, detektivku nebo horor.“
Letošní Vsetínský filmový maraton má ještě druhý podtitul – „František Čáp ve slovinském filmu“. Více o něm prozrazuje předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník: „František Čáp je jedna z nejvýraznějších osobností českého filmu z období 2. světové války a těsně po ní. Má na svém kontě filmy jako Mlha na blatech, Děvčica z Beskyd, Noční motýl nebo nejznámější adaptaci Babičky. Po komunistickém převratu v roce 1948 emigroval nejprve do Západního Německa, kde pokračoval v režisérské práci a v padesátých letech se usadil v Jugoslávii, konkrétně ve Slovinsku. Zde se stal spoluzakladatelem slovinské kinematografie.“ V rámci programu chtějí pořadatelé formou filmového semináře představit něco z tvorby Františka Ćápa v jugoslávském exilu. „Mezi roky 1952 až 1962 natočil František Čáp v Jugoslávii (z toho většinou ve Slovinsku) celkem 7 celovečerních filmů. Ty v zemi svého vzniku zaznamenaly velmi dobrý ohlas. Například snímek Vesna z roku 1953 patří dodnes mezi nejpopulárnější slovinské komedie. Do Československa se ale kvůli tehdejší politické situaci jeho snímky vůbec nedostaly a ani dnes je u nás mnoho lidí nezná,“ doplňuje Jiří Fiala. V rámci festivalu proběhne také výstava věnovaná filmové tvorbě Františka Čápa ve Slovinsku. Výstava bude po skončení festivalu putovat českými kiny. Připravujem také výstavu pohlednic balkánských měst.
 

zpět


26.2. 2017

Již nyní můžeme prozradit první jména filmů, které budou zařazeny do programu: V kategorii Nový slovinský film nebudou pravděpodobně chybět filmy: Noční život  (Nočno življenje - Damjan Kozole, 2016), Navždy  (Za vedno - Damjan Kozole, 2008), Slovinka (Slovenka,  Damjan Kozole, 2009). Cirkus Fantastikus (Janez Burger, 2010), Vaje v objemu (o českém názvu ještě přemýšlíme, Metod Pevec, 2012), V šoku (Stanje šoka, Andrej Kosak, 2011). Dalších 6 filmů je v jednání.

Pro medailonek Františka Čápa jsme vybrali filmy Vesna (Jaro, 1953), Naš avto (Naše auto, 1962) a Vrata ostaju otvorena (Dveře zůstanou otevřené, 1959).

 

18.1. 2017

Do programu 19. vsetínského maratonu jsme vybrali 12 slovinských filmů natočených v rozmezí let 2008–2016 a 3 filmy Františka Čápa, které natočil v Jugoslávii resp. ve Slovinsku mezi lety 1953–1962. Začali jsme jednat o právech k projekcím... Součástí festivalu by měla být také výstava o Františku Čápovi.

 

13. 1. 2017

V roce 2009 jsme se v rámci Vsetínského filmové maratonu (tehdy ještě Letního filmového maratonu) poprvé pustili do zkoumání kinematografií zemí bývalé Jugoslávie. Tehdy jsme ještě netušili, jak trvalou tradici vytváříme. Od té doby jsme představili aktuální kinematografie všech šesti ex-jugoslávských republik, vzniklých v první polovině 90. let minulého století. Protože jsou tyto kinematografie poměrně bohaté a nesmírně zajímavé, jedeme v této chvíli již druhé kolo. Po Makedonii, ke které jsme se podruhé vrátili v roce 2015 nás letos čeká druhé slovinské zastavení.
V roce 2009 jsme připravili průřez slovinskou kinematografií začínající již v hluboké jugoslávské minulosti. Z tehdejší aktuální slovinské kinematografie jsme uvedli 6 filmů a zastavili jsme se v roce 2007. Letošní přehlídka bude na tu minulou navazovat, takže se můžete těšit na kolekci filmů z let 2008 až 2017. V rámci ní chceme udělat miniprofil režiséra Damjana Kozoleho (v českých kinech běžel před deseti lety jeho snímek Náhradní díly), kterého jsme na festival také pozvali.
Kromě žánrově pestré směsice novějších slovinských filmů chystáme malou retrospektivu filmů českého režiséra Františka Čápa. Ten svou kariéru zahájil za Protektorátu a má na kontě řadu veleúspěšných filmů jako např. adaptaci Babičky, filmy Mlha na blatech, Noční motýl, Děvčica z Beskyd, Muži bez křídel atd. Po nástupu komunistů k moci František Čáp emigroval a po krátkém intermezzu, kdy natáčel filmy v Západním Německu se natrvalo usadil v Jugoslávii, konkrétně ve Slovinsku, kde se stal průkopníkem slovinské kinematografie. A právě na toto období jeho tvorby se soustředíme.

 

7. 12. 2016

Téma 1: Nový slovinský film

Téma 2: František Čáp ve slovinském filmu

 

zpět

___________________________________________________________________________________________________________________________

Akreditace:

Prosíme potvrďte svou účast na VFM 2017 pomocí níže uvedeného formuláře. Akreditace je pro nás důležitá - na základě počtu akreditovaných se řídíme při přípravě tiskovin, vstupenek, občerstvení atd.

Akreditací předem (do 18. 4.) získáte slevu 50 Kč na festivalové tričko, průkaz člena Filmového klubu Vsetín v hodnotě 60 Kč (pokud nejste členem), který vám umožní získat levnější celoakční vstupné a slevy na dalších akcí Aasociace českých filmových klubů. A hlavně urychlíte své odbavení na místě. Můžeme vás také informovat o případných změnách na váš email.

Všichni akreditovaní budou zařazeni do losování o festivalová trička.

Do vzkazu uveďte:

 

1. Jméno a příjmení

2. Pokud máte zájem o levné ubytování v Domě kultury za 50 Kč na noc, napište ubytování DK - ANO

(S sebou vlastní spacák a karimatka. Sprcha a toalety budou k dispozici.)

3. Budeme rádi, když uvedete také svou adresu

4. Jste členem libovolného filmového klubu? Pokud nejste, hodláte se jím stát?

5. Můžete si rezervovat tričko (uveďte střih - dámský či pánský) a velikost (M-XXL). Rezervace bude platit do 22.4. do poledne.

_____________________________________________________________________________________________________________________________

 

Program:

Pátek 21. 4. 2017

17:00 hodin

ALJAŽOVA VĚŽ - TEN PLECH MÁ DUŠI

Aljažov stolp - Ta pleh ima dušo / Vojko Anzeljc / Slovinsko 2014 / 53 min

Historie plechové věžičky na vrcholu Triglavu a její význam pro slovinský národ. Hraný dokument ukazuje krásy slovinských hor a odhodlání skupiny nadšenců vztyčit na vrcholu repliku této unikátní stavby.

 

18:30 hodin – Slavnostní zahájení festivalu za účasti režiséra Damjana Kozoleho

SLOVINKA

Slovenka / Damjan Kozole / Slovinsko, Německo, Srbsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina 2009 / 88 min

Než našli mrtvolu německého europoslance, někdo z jeho hotelového pokoje přivolal pomoc. Policie zjistila, že to byla „call girl“ vystupující pod jménem Slovinka.

 

21:00 hodin – Česká distribuční premiéra

CIRCUS FANTASTICUS

Janez Burger / Slovinsko, Irsko, Finsko, Švédsko 2010 / 75 min

Je válka. Na samotě uprostřed pustiny žije muž se svými dětmi. Jednoho dne zde zastaví Circus Fantasticus, aby tu sehrál poslední představení pro svého starého principála.

 

23:00 hodin

NÁCVIK OBJÍMÁNÍ

Vaje v objemu / Metod Pevec / Slovinsko 2012 / 90 min

Dva manželské páry se sblíží při kurzu tanga. Učitel tance totiž všechny páry promíchá, aby v tanečnících probudil potřebnou vášeň.

 

Sobota 22. 4. 2017

9:30 hodin

DOBROU NOC, SLEČNO 

Lahko noč, gospodična / Metod Pevec / Slovinsko, Chorvatsko 2011 / 94 min           

Hana vypráví své dceři každý večer pohádky, ve kterých kombinuje svou fantazii se skutečnými příhodami ze života. Když zjistí, že ji manžel podvádí, začne svou představivost používat jinak.

 

11:40 hodin

BÍLÁ TMA

František Čáp / Československo 1948 / 102 min / 35 mm kopie
Drama lékaře a skupiny zraněných, kteří se ukrývají před Němci, se odehrává během Slovenského národního povstání. Po špatném hodnocení dělnickou komisí na Filmovém festivalu pracujících v Gottwaldově se František Čáp rozhodl emigrovat.

 

14:00 hodin

ARBEIT MACHT FREI

Delo osvobaja / Damjan Kozole / Slovinsko 2005 / 69 min

Strojní inženýr Peter byl sebevědomým mužem, vzorným manželem a otcem.  Pak ale přišel o práci a novou nemůže sehnat. Ani on, ani jeho žena, které se v zaměstnání naopak začalo dařit, nejsou připraveni na náhlou výměnu rolí.

 

16:10 hodin

NÁHRADNÍ DÍLY

Rezervni deli / Damjan Kozole / Slovinsko 2003 / 85 min

Malé městečko na jihu Slovinska bylo za Jugoslávie známé závody motocyklů na ploché dráze. Po těchto závodech dnes neštěkne ani pes, a tak se jejich mnohonásobný šampion živí jako převaděč.

 

18:30 hodin

FRANTIŠEK ČÁP VE SLOVINSKÉM FILMU 1

První část přednášky Marie Barešové o českém režisérovi, který emigroval do Jugoslávie.

20:50 hodin

NOČNÍ ŽIVOT

Nočno življenje / Damjan Kozole / Slovinsko, Makedonie, Bosna a Hercegovina 2016 / 85 min

Veřejně známý advokát je v noci na rušné lublaňské ulici nalezen nahý a v kritickém stavu. Jeho žena se snaží pochopit, co se stalo, a uvědomuje si, že svého manžela vlastně vůbec neznala.

 

23:00 hodin

V ŠOKU

Stanje šoka / Andrej Košak / Slovinsko, Bulharsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie 2011 / 93 min

Když na 1. máje v roce 1986 vyhlásí Petra nejlepším pracovníkem hutě a za odměnu mu přidělí byt, je to pro něj takový šok, že omdlí a probere se až za deset let. Válka v Jugoslávii je minulostí a v samostatném Slovinsku se plně rozvíjí kapitalismus.

 

Neděle 23. 4. 2017

9:30 hodin

FRANTIŠEK ČÁP VE SLOVINSKÉM FILMU 2

První část přednášky Marie Barešové o českém režisérovi, který emigroval do Jugoslávie.

11:50 hodin

NAVŽDY

Za vedno / Damjan Kozole / Slovinsko 2008 / 79 min

Drama mladého manželského páru se odehrává během jediné noci. Ona přijde pozdě domů a on nevěří, že byla s kamarádkami na oslavě.

 

14:00 hodin

DĚVČICA Z BESKYD

František Čáp / Československo 1944 / 85 min

Když starý Zgabaj, majitel pily v údolí, nepřesvědčí chudého poctivého dřevaře Cagalu, aby dal svou dceru jeho synovi, vymyslí plán, jak jej dostat do situace, ve které nebude mít na výběr a dceru mu sám nabídne. Film, jehož děj se odehrává poblíž Vsetína, zaujme silným příběhem a autentickým vyobrazením drsného života na Valašsku.

 

 zpět

____________________________________________________________________________________________________________________________

Ceník vstupného

Celoakční akreditace: 550 Kč. Celoakční akreditace pro členy českých a slovenských filmových klubů: 450 Kč
5 filmů: 300 Kč, 3 filmy: 240 Kč, 1 film: 100 Kč.
Členství ve FK Vsetín na kalendářní rok 2017: 60 Kč (možno koupit na místě a okamžitě uplatnit slevu)
Přespání (vlastní spacák a karimatka): 50 Kč/noc

zpět

Možnosti ubytování během akce

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ VE VLASTNÍM SPACÁKU:

Můžete přespat v klubovně Domu kultury Vsetín (1 min pěšky od kina) na zemi na vlastní karimatce a ve vlastním spacáku. K dispozici jsou toalety a  sprcha. Cena 50 Kč / noc.

 

KLASICKÉ UBYTOVÁNÍ:

Nejvýhodnější ubytování ve Vsetíně je pravděpodobně v HOTELU KAMU (hodnoceno dle poměru cena / vzdálenost ubytovacího zařízení).

zpět