AKREDITACE / AKTUALITY Z PŘÍPRAVY FESTIVALUCENÍK VSTUPNÉHO / FOTOGALERIE Z AKCE

KATALOG KE STAŽENÍ / POTVRZENÉ FILMY / PROGRAMOVÝ PLAKÁT KE STAŽENÍ

TISKOVÁ ZPRÁVA 2 (ke stažení zde) / TISKOVÁ ZPRÁVA 3 (ke stažení zde)

TISKOVÁ ZPRÁVA 4 - HODNOTÍCÍ (ke stažení zde) / TRIČKO / UBYTOVÁNÍ  / VIDEO Z AKCE / ZNĚLKA FESTIVALU

 

zpět na úvod

 

ZÁVĚREČNÁ TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Bosenský film přilákal na osmnáctý Vsetínský filmový maraton rekordní počet diváků

 

Ve vsetínském kině Vatra proběhl v termínu od 22. do 24. dubna osmnáctý ročník Vsetínského filmového maratonu. Tradiční festival, který je již devátým rokem zaměřen na kinematografie zemí Balkánského poloostrova, přilákal na 13 filmových projekcí téměř pětistovku diváků.

 

Zahájení festivalu spojeného s výstavou fotografií bosensko–hercegovských autorů se zúčastnila také velvyslankyně státu Bosna a Hercegovina v České Republice paní Danka Savić. Novodobou kinematografii své země divákům představil jeden z nejvýznamnějších současných bosenských režisérů Pjer Žalica, se kterým udělali pořadatelé zajímavý videorozhovor.

Celý festival probíhal v přátelské atmosféře. Organizátoři z Filmového klubu Vsetín připravili kromě samotných filmů také prostor pro příjemné posezení a diskusi o viděných filmech.

Program mapoval období dlouhé čtvrtstoletí, ve kterém došlo nejprve k rozpadu Jugoslávie, osamostatnění Bosny a Hercegoviny, krvavé občanské válce a následné obnově země a její postupné integraci do evropských struktur. O tom, že v těchto pohnutých letech neměli bosenští filmaři nouzi o inspiraci k napsání skvělých scénářů pro své filmy, se mohli přesvědčit i diváci festivalu. Přestože se celou novodobou bosenskou kinematografií vine občanská válka jako červená nit, podařilo se organizátorům festivalu sestavit velmi pestrý program. To potvrdil i Petr Hubáček z Valašského Meziříčí: „Každý film v programu byl jiný. Zvládnul jsem všech třináct a žádný mne nezklamal.“ A diváků jako on bylo na festivalu víc.

S průběhem festivalu i návštěvností byli spokojení i členové výboru Filmového klubu Vsetín. „Atmosféra, počet diváků, kteří přijeli z různých koutů Česka i Slovenska a jejich nadšené reakce jsou pro nás radostnou odměnou za přípravu této ojedinělé přehlídky,“ zdůraznil předseda Filmového klubu Milan Kostelník.

Novinkou letošního ročníku byla spolupráce se studenty vsetínských středních škol, kteří otitulkovali polovinu filmů z programu. Úrovní jejich překladů byli diváci mile překvapeni.

Vzhledem k rekordní divácké návštěvnosti letošního ročníku Vsetínského filmového maratonu je nasnadě, že se mohou filmoví fanoušci za rok dočkat další vydatné porce balkánských filmů.  Jak současná balkánská kinematografie, tak ta starší z období Jugoslávie má totiž co nabídnout. Další možné zaměření festivalu naznačil jeho dramaturg Jiří Fiala. „Existuje zde pro českého diváka zcela neprobádaná oblast, kterou je žánrový film. Například v osmdesátých letech bylo v Jugoslávii natočeno mnoho divácky velmi atraktivních snímků - thrillery a detektivkami počínaje, sci-fi a horory konče.“

 zpět na úvod

 

VIDEO Z AKCE:

O tom, jaké to bylo na Vsetínském filmovém maratonu se můžete dozvědět více ze sdíleného videa. To obsahuje mimo jiné "virtuální" rozhovor s režisérem Pjerem Žalicou. Pokud jste nemohli přijít, nebo si to chcete všechno připomenout, nebo to chcete poslat přátelům (aby vám záviděli, že jste byli u toho :-) ) - mrkněte se na to.....

 

zpět na úvod

 

FOTOGALERIE Z AKCE:

 

zpět na úvod

 

AKREDITACE:

Prosíme potvrďte svou účast na VFM 2016 pomocí níže uvedeného formuláře. Akreditace je pro nás důležitá - na základě počtu akreditovaných se řídíme při přípravě tiskovin, vstupenek, občerstvení atd.

Akreditací předem (do 20.4.) získáte nižší celoakční vstupné a urychlíte své odbavení na místě. Můžeme vás také informovat o případných změnách na váš email. Sleva platí pro členy českých a slovenských filmových klubů. Členy Filmového klubu Vsetín se můžete stát až na místě.

Všichni akreditovaní budou zařazeni do losování o festivalová trička.

 

Do vzkazu uveďte:

 

1. Jméno a příjmení

2. Pokud máte zájem o levné ubytování v Domě kultury za 50 Kč na noc, napište ubytování DK - ANO

(S sebou vlastní spacák a karimatka. Sprcha a toalety budou k dispozici.)

3. Budeme rádi, když uvedete také svou adresu

4. Jste členem libovolného filmového klubu? Pokud nejste, hodláte se jím stát?

5. Můžete si rezervovat tričko (uveďte střih - dámský či pánský) a velikost (M-XXL). Rezervace bude platit do sobotního (23.4.) poledne.

 

 

 

zpět na úvod

__________________________________________________________________

 

CENÍK VSTUPNÉHO:

 

Celoakční akreditace: 550 Kč

(jeden film vychází na 46 Kč)

Celoakční akreditace pro členy českých a slovenských filmových klubů: 450 Kč (400 Kč při akreditaci do 20.4. 2016)

(jeden film vychází na 38 Kč, při včasné akreditaci dokonce na 33 Kč)

5 filmů: 300 Kč

(jeden film vychází na 60 Kč)

3 filmy: 200 Kč

(jeden film vychází na 67Kč)

1 film: 100 Kč

Clenství ve FK Vsetín na kalendářní rok 2016: 60 Kč (možno koupit na místě a okamžitě uplatnit slevu)

 

zpět na úvod

 

__________________________________________________________________

 

MOŽNOSTI UBYTOVÁNÍ BĚHEM AKCE

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ VE VLASTNÍM SPACÁKU:

Můžete přespat v klubovně Domu kultury Vsetín (1 min pěšky od kina) na zemi na vlastní karimatce a ve vlastním spacáku. K dispozici JSOU toalety a  sprcha. Cena 50 Kč / noc.

 

KLASICKÉ UBYTOVÁNÍ:

Nejvýhodnější ubytování ve Vsetíně je v HOTELU KAMU (hodnoceno dle poměru cena/vzdálenost ubytovacího zařízení).

 

zpět na úvod

__________________________________________________________________


AKTUALITY Z PŘÍPRAVY FESTIVALU:

 

 

21.4. 2015

Kompletní programový katalog ke stažení v pdf (velké anotace k filmům, info o režisérech a pojednání o bosensko-hercegovské kinematografii)

 

14. 4. 2015

Studenti vsetínských středních škol překládali filmy

3. tisková zpráva k festivalu Vsetínský filmový maraton – Čtvrtstoletí bosensko–hercegovského filmu

 

Blíží se další ročník tradičního filmového festivalu Vsetínský filmový maraton. Pořadatelé z Filmového klubu Vsetín připravili pestrý program, který návštěvníkům kina Vatra nabídne o víkendu od 22. 4. do 24. 4. celkem třináct bosensko–hercegovských filmů. Program festivalu je unikátní tím, že podrobně mapuje kinematografii Bosny a Hercegoviny od jejího vzniku v roce 1992 do současnosti. S výjimkou jednoho, nebyl žádný z filmů v oficiální české filmové distribuci. Neméně zajímavá je skutečnost, že polovinu filmů z programu přeložili a otitulkovali studenti Masarykova gymnázia Vsetín a Střední průmyslové školy strojnické Vsetín.

 

Nabídku Filmového klubu Vsetín vyzkoušet si práci překladatele přijalo celkem sedm studentů. Jan Bukáček, který navštěvuje Masarykovo gymnázium ve Vsetíně, k tomu říká:Vždycky jsem si chtěl zkusit, jaké to je překládat film, takže když jsem se dozvěděl o této možnosti, neváhal jsem.“ Podle Milana Hekrly ze Střední průmyslové školy Vsetín to byla velmi dobrá příležitost vyzkoušet si práci s různými jazyky.

O tom, že procvičení angličtiny nebyl jediný důvod k přijetí nabídky překládat film, svědčí odpověď gymnazisty Kryštofa Kováře: „Mám silný vztah k valašskému folkloru, jehož kořeny pochází právě z oblasti Balkánu. Balkánský folklor mě zajímá hlavně po hudební stránce, protože sám hraju na cimbál a balkánské rytmy a melodie jsou velice atypické a zábavné.“ Za pravdu mu dává také jeho spolužák Marek Polčák: „Státy bývalé Jugoslávie mám moc rád, a to díky tomu, že jsem některé z nich již několikrát navštívil. S rodinou naštěstí nejsme typičtí čeští turisté, kteří cestují do Chorvatska jen k moři, ale pořádáme také výlety do vnitrozemí a na památky. Loni jsme zavítali do Černé Hory. V poslední době se mi velmi líbí tamější hudba.“ Jan Bukáček k tomu dodává: „Nevím, jestli se to dá počítat jako zvláštní vztah, ale mám vážně rád Chorvatsko, mimo jiné proto, že z Chorvatska pochází Luka Modrić, což je můj nejoblíbenější fotbalista.“ S trefnou úvahou o Bosně a Hercegovině přišel Kryštof Kovář: „Je to země mnoha rozporů. Je místem střetu několika národnostních etnik, ale hlavně tří velkých náboženství - křesťanství, islámu a pravoslaví. Měl jsem to štěstí, že jsem se minulý rok do Bosny podíval při zájezdu s folklorním souborem. Je to krásná země, která si ale stále nese následky své války za nezávislost. Místa, která nesla stopy bombardování, nebo cedule po minových polích byly časté.“ K samotné překladatelské práci Kryštof dodává: „Přišlo mi, že bosenština je zvukově podobnější slovenštině než češtině, trochu jako valašština. Ve svém překladu jsem se snažil o to, aby titulky šly postavám takříkajíc “do pusy” co nejvíce.“

Studenti se shodli, že práce na překladech je bavila a rádi si ji v budoucnu zopakují. Velmi kladně hodnotili také úroveň filmů, které dostali k překladům. Např. Marek Polčák zhodnotil „svůj“ film takto: „Jsem rád, že jsem natrefil na film “Vše zdarma”, který mě bavil. Občas jsem se dobře zasmál. Když člověk překládá film, tak ho pak zná skoro nazpaměť a u tohoto filmu mi nevadilo, že jsem ho viděl nejméně třikrát.“

To že může být program Vsetínského filmového maratonu zajímavý i pro mladší generaci shrnuje gymnazista Tomáš Vařejka: „Návštěvu festivalu můžu jen doporučit. Myslím, že balkánské filmy mají něco do sebe, je to určitě něco jiného než běžná komerční filmová produkce. Proto i já plánuji festival navštívit jak se svými příbuznými, tak s přáteli.“

A pro všechny ostatní, kteří se rozhodnou strávit třetí dubnový víkend ve vsetínském kině, připravují organizátoři z Filmového klubu kromě filmů také několik dalších lákadel. Ve foyer kina bude instalována výstava fotografií z Bosny a Hercegoviny. Jako host by se měl festivalu zúčastnt významný bosenský režisér a scénárista Pjer Žalica a o své zemi promluví velvyslankyně státu Bosna a Hercegovina J. E. Danka Savić. Nebude chybět ani tradiční příjemné posezení ve foyer kina.

Všechny potřebné informace, včetně informací o možnosti získání výrazné slevy na vstupném, mohou zájemci o účast na Vsetínském filmovém maratonu získat na stránkách: www.fkvsetin.cz

 

zpět na úvod

 

11.4. 2016

Kromě jednoho, již máme všechna DVD s filmy! Takže to všechno opravdu pustíme :-) Máme už také 9 z třinácti překladů....

 

11.4. 2016

Můžete někam vyvěsit plakát Maratonu? Školy, pracoviště, hospody, kluby, veřejné nástěnky, informační centra..... Plakáty si můžete vyzvednout v kině.Nebo je můžeme i zaslat, pokud by se jednalo o místo, kde je koncentrováno větší množství potenciálních diváků.

 

8.4. 2016

Dnes vyzvedneme v tiskárně plakáty, takže pokud byste věděli, kam plakát vyvěsit, můžeme vám ho poskytnout (i více kusů)....

 

6.4. 2016

Triček je jen limitovaná série. Rezervujte si svou velikost a střih pomocí akreditačního formuláře.

5. 4. 2016

Máme hotový programový plakát. Dnes odešel do tiskárny.

 

5. 4. 2016

Již máme festivalové trička. Dnes jsme je vyzvedli na poště....

 

3. 4. 2016

Již máme titulky k sedmi ze třinácti filmů. Pracujeme na jejich korekturách.

 

3. 4. 2016

Přesný program a programový plakát zveřejníme během dvou dnů

 

3. 4. 2016

Hostem festivalu by měl být režisér Pjer Žalica.

 

29.3. 2016

POSLEDNÍ DVA FILMY DO PROGRAMU:

Seznam všech třinácti filmů zařazených do programu naleznete zde.

 

22.3. 2016

Zadali jsme do výroby festivalové tričko. Bude vypadat přibližně takto (barva DEEP NAVY viz. zde):

 

Doporučujeme rezervovat si pomocí akreditačního formuláře požadovanou velikost a střih. Bude vyrobena velmi limitovaná série!

 

22.3. 2016

Promítneme také tyto filmy:

 

 

22.3. 2016

1. tisková zpráva:

Vsetínský filmový maraton 2016: Čtvrtstoletí bosensko-hercegovského filmu

 

Bosensko-hercegovskou kinematografii bude mapovat již 18. ročník festivalu Vsetínský filmový maraton. Přehlídka se uskuteční od 22. do 24. dubna ve vsetínském kině Vatra. Pořadatelem je Filmový klub ve Vsetíně za podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Domu kultury Vsetín a města Vsetín. Záštitu nad akcí převzala zplnomocněná velvyslankyně státu Bosna a Hercegovina v ČR paní Danka Savič.

 

Filmový klub Vsetín pokračuje v mapování filmové tvorby zemí Balkánského poloostrova.
Po Rumunsku, Slovinsku, Makedonii, Bulharsku, Srbsku, Chorvatsku a Černé Hoře bude Bosna a Hercegovina již osmou balkánskou zemí, s jejíž kinematografií se budou moci nejen čeští diváci ve Vsetíně podrobněji seznámit.

Podle organizátorů ze vsetínského Filmového klubu čeká návštěvníky festivalu unikátní přehlídka, jejímž základem bude třináct filmů natočených v Bosně a Hercegovině v rozmezí let 1991–2015. Program tak pokrývá dobu od vyhlášení samostatnosti země, přes občanskou válku, která se krátce po něm rozhořela, až po současnost, kdy země podala žádost o vstup do Evropské unie. O tom, podle jakého klíče sestavovali organizátoři program, prozradil více jeho dramaturg Jiří Fiala: „Snažili jsme se sestavit reprezentativní program, který by měl oslovit širší skupinu diváků. Vedle několika válečných filmů se tak mohou diváci těšit i na pravé balkánské komedie, nebo na snímky zobrazující běžný život v dnešní Bosně.“

Příprava festivalu je v plném proudu. Ke všem filmům zařazených do programu již organizátoři získali od zahraničních producentů povolení k projekci. Nyní pracují na jejich překladech, korekturách a otitulkování. Novinkou letošního ročníku je to, že několik překladů zajišťují studenti Masarykova gymnázia a Střední průmyslové školy ve Vsetíně, kteří tak dostali jedinečnou možnost vyzkoušet si práci překladatele.

A na co se mohou diváci festivalu těšit? Nejemotivnějším filmem bude určitě válečné drama Ademira Kenoviće „Dokonalý kruh“ odehrávající se v devadesátých letech při blokádě Sarajeva. Dojde také na ceněné chorvatsko-bosenské koprodukční filmy „Vše zdarma“ Antonia Nuiće a „Most na konci světa“ Branka Ištvančiće, a na sarkastickou komedii Srđana Vuletiće „Je těžké být dobrý“. Příběh dramatu „Motel Nana“ zobrazuje nesnadnou práci srbského učitele na poválečném bosenském venkově. Své příznivce jistě najde romantická komedie Ostrov lásky režisérky Jasmily Žbanić, jejíž dva snímky „Grbavica“ a „Na cestě“ znají i čeští diváci. Prostor v nejlepších večerních časech dostanou dva snímky Pjera Žalici, který bude hostem festivalu. Ironická komedie „Hoří“ sleduje přípravy na příjezd amerického prezidenta do malého bosenského města. Jeho obyvatelé mají za úkol sehrát pro prezidenta divadlo, aby viděl, jak to po válce mezi Bosňáky a Srby krásně funguje. Film „U strýčka Idrize“ je laskavou a velmi citlivou sondou do života obyčejných lidí v dnešním Sarajevu.

Veškeré informace mohou zájemci o příjemný vsetínský festival sledovat na www.fkvsetin.cz. Zde se mohou také akreditovat a získat tak výraznou slevu na celoakční vstupné.

zpět na úvod

 

16.3. 2016

Další film potvrzen:

 

9.3. 2016

Další potvrzené filmy:

 

3.3. 2016

Máme potvrzené první čtyři filmy :-)

       

 

11.2. 2016

Kdo alespoň letmo sleduje program našeho filmového klubu, toho asi příliš nepřekvapí, že se v nadcházejícím (již osmnáctém) ročníku Vsetínského filmového maratonu budeme opět věnovat balkánské kinematografii. Tradiční diváci filmových maratonů si patrně uměli spočítat, která země je letos na řadě. Je to samozřejmě Bosna a Hercegovina - poslední z republik bývalé Jugoslávie, které jsme doposud nevěnovali víkendový filmový seminář. Asi je na místě odpovědět na potenciální otázku - proč jsme si Bosnu a Hercegovinu nechali až na závěr? Není to snad proto, že se tam netočí žádné filmy? Nebo, že si jejich kvalita nezaslouží naši pozornost? Na obě otázky musím říct, že tomu tak není. V Bosně a Hercegovině se od jejího odtržení od Jugoslávie v roce 1992 natočilo přes sto celovečerních hraných filmů (počítaje v to samozřejmě i koprodukční filmy, na kterých se BiH podílela), což je mnohem víc než v Makedonii a Černé Hoře, kterým jsme věnovali dva poslední ročníky. Co se jejich úrovně týče, jsem si jistý, že by z nich šly udělat 2-3 kvalitní festivaly, podobné tomu našemu. Za to, že se naše pozornost obrací na tuto zemi až nyní mohou naše obavy z toho, zda dokážeme sestavit program, který by byl objektivní ke všem jejím národům. Bosna a Hercegovina je totiž poměrně komplikovaná země. Dalo by se říct, že je to taková "malá Jugoslávie", protože zde žijí tři konstitutivní národy (Bosňáci, Srbové a Chorvati) a spousta menšin. Bosna a Hercegovina je de facto konfederací tvořenou Federací Bosny a Hercegoviny a Republikou Srbskou. Vztahy mezi třemi hlavními národy BiH roztroušenými po celém území státu nejsou po válce v první polovině devadesátých let ani dnes příliš harmonické. To vše se samozřejmě nemohlo neprojevit v kinematografii. Válka je přímo či nepřímo přítomna ve většině bosenských filmech a tehdejší události jsou reflektovány s různou mírou tendenčnosti. V divokých devadesátých letech se na území BiH stalo spousta zlého a stejně, jako není celé území stoprocentně odminováno, nejsou napraveny ani všechny křivdy. To jsou asi hlavní důvody, proč jsme si na bosenskou kinematografii troufli až nyní. Věříme, že časový odstup, který jsme si dopřáli, je již dostatečný k tomu, abychom dokázali sestavit program reprezentující tuto krásnou balkánskou zemi spravedlivě.
Pro dubnový VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2016 máme již vybrány filmy. Je jich celkem 13. Pro zajímavost mohu uvést, že těchto 13 filmů jsem vybral z padesáti viděných... Program je sestaven tak, aby zachytil (takřka) čtvrtstoletí samostatné bosenské kinematografie, byl žánrově pestrý (tedy nejen válka ale i komedie...) a reprezentoval všechny tři národy Bosny a Hercegoviny. Uvidíme, jak moc se nakonec bude lišit finální verze programu od té, kterou v současnosti považuji za ideální. V těchto dnech se snažíme získat DVD s filmy a povolení k jejich projekcím. Program vám proto ještě nabídnout nemůžeme. Sami jsme zvědaví, jak se nám to vše nakonec podaří.
Protože všechny filmy pro festival budeme muset přeložit a otitulkovat, chtěl bych připomenout, že nabízíme možnost získání zkušenosti s titulkováním filmů (možno titulkovat z původního znění ale také za pomocí anglických titulků, které k některým filmům máme). Více informací získáte na našich webových stránkách nebo nás prostě kontaktujte.
Jiří Fiala - dramaturg Vsetínského filmového maratonu

 

20.12. 2015

Dubnový VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2016 - máme již vybráno 13 filmů do programu. Tomuto výběru předcházelo zhlédnutí padesáti bosenských filmů (v originálním znění). Program je sestaven tak, aby zachytil (takřka) čtvrtstoletí samostatné bosenské kinematografie, byl žánrově pestrý (nejen válka ale i komedie...) a reprezentoval všechny tři národy Bosny a Hercegoviny - tedy Bosňáky, Srby i Chorvaty.... Uvidíme, jak moc se nakonec bude lišit finální verze programu od té, kterou v současnosti považujeme za ideální. Takže začínáme jednat o povoleních k jejich projekcím a doufáme, že se v BiH dočkáme podobné vstřícnosti, jakou v minulosti projevily ostatní post-jugoslávské země....

 

7.7. 2016

Studentský Balkán

 

Studenti a studentky,

máme pro vás skvělou nabídku stát se koproducenty filmového festivalu. 

Na začátek dubna 2016 připravujeme pravidelnou filmovou přehlídku Vsetínský filmový maraton. Tento festival je již po léta jedinečný v tom, že se jako jediný v České republice zaměřuje na filmy se zemí bývalé Jugoslávie. Za novými a staršími filmy z těchto zemí „jižních Slovanů“ k nám zajíždí diváci ze všech koutů naší republiky i Slovenska. Za 8 let co se tomuto tématu věnujeme, jsme promítli již 165 filmů z balkánského regionu, z toho jsme 87 přeložili a otitulkovali. Většina z nich měla u nás svou českou premiéru (Jeden snímek jsme promítali dokonce ve světové premiéře!).

Byli bychom velmi rádi, abyste byli u toho. Nabízíme Vám proto možnost, zapojit se do přípravy festivalu.

 

Co po Vás chceme?

 

Nabídka 1 (pro nás nejdůležitější)

Předáme Vám čtyři novější snímky od filmových režisérů z Bosny a Hercegoviny. Na tuto zemi bude totiž zaměřen příští festival. Všechny snímky Vám dodáme na datových nosičích, které budou obsahovat film a anglickou titulkovou stopu. 

Z těchto filmů vyberete jeden až dva filmy, které Vás nejvíce osloví a přeložíte titulky do češtiny.  Klidně můžete pracovat v týmu. Vybraný film(y) pak zařadíme do programu festivalu.

Potřebný software k titulkování zajistíme a seznámíme Vás s ním.

 

Nabídka 2

Vypracování  kompletního grafického návrhu pro  Vsetínský  filmový  maraton  (plakáty, letáky, katalog, vstupenky, bannery – vše ve formě vektorové grafiky). Zadání bychom upřesnili, až budeme mít více informa o programu, festivalových hostech atd.

 

Nabídka 3

Návrh a výroba propagačního klipu festivalu (délka do 30 s). Klip se bude promítat v kině a poběží v regionální televizi.

 

Co z toho?

  • Můžete promluvit do dramaturgie festivalu

  • Můžete pozvat zdarma až 30 svých kamarádů a kamarádek  na „svůj“ film, který jste vybrali a přeložili.

  • Můžete se potkat se zajímavými filmovými hosty, kteří na náš festival pravidelně zajíždějí.

  • Za každý splněný úkol, který vybereme a použijeme pro festival (grafika, klip, otitulkování filmu) dostanete 1000 Kč

Prosím hlaste se svému učiteli, který Vám tuto nabídku tlumočil, nebo dejte o sobě vědět  zcela nezávisle mailem na adresu: info@fkvsetin.cz, nebo telefonicky: Petr Mašata (739 575 052)

 

Pokud Vás naše nabídka zaujala, přihlaste se nám....

 

Za Filmový klub Petr Mašata, Jiří Fiala a Milan Kostelník

 

zpět na úvod

__________________________________________________________________

 

KOMPLETNÍ SEZNAM FILMŮ ZAŘAZENÝCH DO PROGRAMU FESTIVALU:

 

DOKONALÝ KRUH
Savršeni krug
Ademir Kenović / BaH, Francie 1997 / 110 min
Dvou sirotků se uprostřed ostřelovaného Sarajeva se ujme stárnoucí básník a učí je, jak přežít. Film natočený v kulisách rozstříleného Sarajeva nedlouho po skončení občanské války v Bosně.

JE TĚŽKÉ BÝT DOBRÝ
Teško je biti fin
Srđan Vuletić / BaH, UK, Slovinsko, Srbsko, Německo 2007 / 102 min
Sarajevského taxikáře napadne absurdní myšlenka – co kdyby začal být poctivý? V prostředí sarajevského předměstí, ve kterém žije, to ale vůbec není jednoduché…
 
VŠE ZDARMA
Sve džaba
Antonio Nuić / BaH, Srbsko a Černá Hora, Chorvatsko 2006 / 94 min
Goran zdědí dům. Má ale pocit, že si jej nezaslouží, proto jej vymění za pojízdné občerstvení, se kterým projíždí poválečnou Bosnou. Vše je u něj zdarma.

NAFAKA
Nafaka
Jasmin Duraković / BaH 2006 / 115 min
Příběh skupiny přátel uprostřed obléhaného Sarajeva, kteří věří v život, přátelství a solidaritu. Během války neztratili smysl pro humor, co však bude po ní?

MOST NA KONCI SVĚTA
Most na kraju svijeta
Branko Ištvančić / BaH, Chorvatsko, Srbsko, Francie 2014 / 115 min
Pátrání po nezvěstném bosenském Chorvatovi, který žil v srbském domě v chorvatské Krajině, probíhá v době, kdy se Srbové vracejí domů. Chorvatský policista se snaží k případu přistoupit bez předsudků.
 
MOTEL NANA
Motel Nana
Predrag Velinović / BaH, Srbsko 2010 / 92 min
V jedné bělehradské škole uhodí učitel nezvladatelného žáka. Rodiče proti němu a škole rozpoutají štvavou kampaň. Učiteli nezbývá nic jiného, než přijmout místo v horské vsi v Republice Srbské v Bosně.

U STRÝČKA IDRIZE
Kod amidže Idriza
Pjer Žalica / BaH 2004 / 94 min
Návštěvy synovce u strýce a trampoty s opravou nefungujícího bojleru dávají nahlédnout do života obyčejných lidí v poválečném Sarajevu.
 
TEN MALÝ KOUSEK DUŠE
Ovo malo duše
Ademir Kenović / Jugoslávie1991 / 86 min
Dospívající mladík má své touhy a sny o lásce. To ale není podstatné, nedávno skončila 2. světová válka a on žije v horské vsi kdesi v Bosně.

HOŘÍ!
Gori vatra
Pjer Žalica / BaH, Rakousko, Turecko, Francie 2003
Dva roky po Daytonské dohodě, která ukončila válku v Bosně, se chystá Bill Clinton na návštěvu malého bosenského městečka, aby viděl, jak všechno krásně funguje. Místní starosta je rozhodnut, ukázat vše v tom nejlepším světle.
 
OSTROV LÁSKY
Otok ljubavi
Jasmila Žbanić / BaH, Chorvatsko, Německo, Švýcarsko 2014 / 90 min
Manželský pár si užívá romantickou dovolenou na Jadranu. Idyla skončí ve chvíli, kdy se v letovisku objeví tajemná dívka.

 

CIZINEC

Obrana i zaštita

Bobo Jelčić / BaH, Chorvatsko 2013 / 87 min

Chorvat Slavko má velké dilema. Jít na pohřeb svého zesnulého přítele do muslimské části Mostaru, nebo ne? Cítí to jako svou povinnost, obává se však nepřátelských reakcí okolí.

 

LÉTO VE ZLATÉM ÚDOLÍ

Ljeto u zlatnoj dolini

Srdjan Vuletic / BaH, Francie, UK 2003 / 105 min

Při muslimském pohřbu se o zesnulém, jehož mají všichni příbuzní a sousedé za vzor počestnosti, místní gauner veřejně vyjádří, že mu dluží značnou sumu peněz. Na jeho šestnáctiletém synovi je, aby dluh splatil a zachránil otcovu čest.

 

DOBŘE NALADĚNÍ NEBOŽTÍCI

Dobro uštimani mrtvaci

Benjamin Filipović / BaH, Francie, Itálie 2005 / 92 min

Dva cyničtí zaměstnanci márnice se každý den sází, kolik jim přivezou mrtvol. Děj této černé komedie objasní, proč se dnes nemohou dopočítat.


 

zpět na úvod

 

________________________________________________________________________________________

 

ZNĚLKA FESTIVALU:

 

zpět na úvod